Megújult a mamamibolt webshop! Teszteljétek velünk!
Karácsonyi ajándékötletek mamáknak és babáknak!
SZEMÉLYES ÁTVÉTEL Budapesten és Debrecenben dec. 24-ig!

Vissza   Mamami Fórum > Mamami témák > Szoptatás és kóstolgatás

Szoptatás és kóstolgatás Minden ami belefér: szoptatás, és ami utána jön...

Hirdetés a mamamin

Válaszol

Topik eszközök Keresés ebben a topikban
Régi 2008-04-30, 22:39   #1
kattix
Mamadmin

kattix avatarja

Hely: Budapest XII.
Összes hozzászólás: 4.381
Alapbeállítás BLW - igény szerinti hozzátáplálás, tapasztalatok

Jelentkezzen aki már otthon van a témában, hogy tudjuk kit lehet kérdéseinkkel nyaggatni. Félix most lesz 6 hónapos és kacérkodom a gondolattam, hogy BLW szerint kezdjem megismertetni az ízekkel. Viszont annak ellenére, hogy most fordítottam le 2 cikket a témában, egyik amit az előbb belinkeltem, a másik hamarosan szintén fent lesz, még mindig ezermillió kérdésem merül fel. Rögtön kettő:

1. Mivel kezdjem? Brokkolirózsa, sárgarépa amit olvastam eddig, de pl almagerezd mehet? Az elég kemény, viszont könnyen szivornyázható, szóval nem tudom eldönteni, hogy jó vagy rossz. Jó lenne egy listát csinálni, hogy mik a jó kezdő ételek.

2. Mit szóltak a szüleitek, védőnő, rokonok, barátok a dologhoz? Bevallom, még a férjemen kívül nem osztottam meg senkivel a tervemet (de ő maximálisan egyetért, és tetszik neki a dolog), mert nem éreztem annyira biztosnak magamat a dologban, hogy gond nélkül elhárítsam a kétségbeesett "te jó ég, dehát a babák félrenyelnek" felkiáltásokat. (Apukám például már most állandóan azzal paráztat hogy nehogy elöl hagyjak valami apróságot mert Félix megeszi és lenyeli. Szóval neki még nem hozakodtam elő azzal hogy szilárd kaját akarok a kezébe adni. )
Régi 2008-05-01, 00:42   #2
eduso
Mamaddikt

eduso avatarja

Hely: NY
Összes hozzászólás: 445
Alapbeállítás > BLW - igény szerinti hozzátáplálás, tapasztalatok

A BLW eredetileg anyatejjel taplalt babak szilard kajahoz valo szokatasa, de szerintem ugyan ugy hasznalhato tapszerrel vagy a tapszerrel kiegeszitett taplalas eseten is. MI ez utobbi kategoriaba estunk, de fogalmam sem volt rola az elso par honapban, hogy a dolognak neve is van
Kyra elutasitott minden pure jellegu dolgot, de nagyon erdekelte minden amit mi ettunk. Megijedtem, hogy lesz meg egy rosszul evo gyerekem, mert hogy babaknak puret kene enni nem? Nem hagyhattam annyiban, enni kell, probaltam repat nagyon puhara fozni es piciri darabokat adni neki egyenkent. IMADTA! Jott a borso puhan, kicsit meglapitva, hogy ne guruljon le, krumpli, edes krumpli, sult tok............ Soha nem volt fulladozas, felrenyeles.
Jo kezdo kajak:
Fozve; sargarepa, borso, krumpli, tok, alma, korte
Ha mar ezek jol mennek, Johet sarga es gorog dinnye, puha barack, fott karfiol, brokkoli, zoldbab

Kb 9-10 honapos volt, mikor puha csirket, halat, aprora vagot mozzarellat, fott tojast, rantottat kapott. 11 honapos koratol azt ette amit mi aprora vagva.

1 eves kora utan adtam olyan dolgokat amik allergiat valthatnak ki; eper, malna, vagy savas jelleguek; narancs, paradicsom.

Diot, mogyorot, pisztacia-t 2 eves kora elott nem fog kapni. Bar mar probaltuk, nem volt gond. Szinten allergiara hajlamosit meg konnyu felrenyelni.

Hogy mit szoltak az emberek? Igazan nem erdekelt, egy dolog lebegett a szemem elott, egyen a gyerek! Megnyugvas volt, (es nagy AHA pillanat) amikor egy masik forumon olvastam a BLW-rol. Ha hamarabb tudom, talan nem aggodom annyira. Nagyon orulok, hogy igy alakult. Meg mindig maszatosan de levest kiveve gyonyoruen eszik egyedul.
A fiam valogatos, semmit nem hajlando megkostolni es sosem ehes. Ha veletlen igen, akkor csak tejet ker. Vele kezdtuk a purekkel es minden nagyon szepen ment, amig el nem jott az ideje a darabos etelnek. Talan vele is igy kellett volna kezdeni?
eduso nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2008-05-01, 09:33   #3
Linocska
Mamami újonc

Linocska avatarja

Hely: Bp. IV. Káposztásmegyer
Összes hozzászólás: 5
Alapbeállítás

Sziasztok!

Mi ugyan nem a darabosabb kajákkal kezdtük, de néha adok neki almát úgy hogy csak kicsit összenyomon az újjammal és a szájába rakom. Nem fuldoklik tőle. Eleinte kicsit köhögött mert szokatlan volt neki. A barátnőm kisfia 1,5 éves. Vele nagyon későn tudták elkezdeni a hozzátáplálást. Még mindig szopizik is. Ez persze lehet a mamája "hibája" is. Szóval a mai napig nem tud kanálból darabos ételt megenni, mert fuldoklik tőle. Állítólag ha kézzel "csipegeti" a kaját úgy megy neki. Én nem szertnék így járni, ezért én is minnél hamarabb szeretném a darabos kaját "megmutatni" neki.
Linocska nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2008-05-01, 09:46   #4
kamcsatka
Mamilla

kamcsatka avatarja

Hely: Budaörs
Összes hozzászólás: 8.607
Alapbeállítás

Szia drága Eduso!!!!
Témához most csak röviden: nekem az volt a megdöbbentő, hogy a lánygyermek előbb kitalálta BLW-t, mint ahogy én hallottam volna róla... Kevésbé lettem volna zaklatott, ha tudom, hogy a kaja utáni konyhatakarítás gőzborotvával tök természetes:-) Így jár az, aki egy angol úriember módjára evő fiúgyerek után (jó, 9 évesen már elfelejtette ezt) kap egy égetnivaló kis csajt! De persze behódoltam, nagyon rövid ideig tartott a trutymókorszak, most már a tejen kívül minden darabosat eszik... részben kézzel... jaj...

email: hellorebaba@gmail.com
kamcsatka nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2008-05-01, 09:59   #5
zsuzsmuzs
Mamille

Hely: valahól Európában
Összes hozzászólás: 5.132
Alapbeállítás

Eduso! Szuper a leiras. Most igy utolag azt latom, hogy mi is nagyjabol ezt csinaltuk, habar en elvileg nem BLW-ztem. De a tojas nem vallt ki alergiat? Eddig ugy tudtam, hogy azt sem szabad 1 eves kor elött.
Fuldoklassal nincs semmi gond. Reggelire siman Beni kezebe nyomok egy egesz babant es megeszi szepen egyedül. Azt vettem eszre, hogy ha nagyobb darabkak vannak a szajaban (mert pl. nem tudta rednesen szetragani), akkor azokat szepen, ügyesen kiköpdösi
Régi 2008-05-01, 11:50   #6
kamcsatka
Mamilla

kamcsatka avatarja

Hely: Budaörs
Összes hozzászólás: 8.607
Alapbeállítás

Még egy gondolat: bár nálunk már nem annyira kérdés ez ( 1 éves a lányka), de kisebb babáknál nem okoz-e az gondot, hogy ezzel a darbos-szemezgetős módszerrel nem tud eleget enni, és gyorsan éhes lesz? Mert ugye a pürével egész jól lehet lakatni.

email: hellorebaba@gmail.com
kamcsatka nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2008-05-01, 12:02   #7
zsuzsmuzs
Mamille

Hely: valahól Európában
Összes hozzászólás: 5.132
Alapbeállítás

Öszinten szoval nekem is epp ez volt a bajom vele. Beni amugy is mindig eleg kicsi volt (most 11 hosan sincs 8 kilo) es en nagyon sokat aggodtam emiatt (tudom butasag, de megis...). Mi pont ezert inkabb egy köztes dolgot valasztottunk, azaz kapott pepet is, de sokmindent csak ugy a kezebe adtunk.
zsuzsmuzs nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2008-05-01, 12:45   #8
Varda Tintalle
Mamille

Varda Tintalle avatarja

Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 5.486
Alapbeállítás

Nekünk is el kell kezdeni a kóstolgatást most már, mivel tápszeres a baba. Viszont még nem tud ülni, így egyelőre nem tudom, mi lesz. Az íz kedvéért már kapott almagerezdet, szopogatja is lelkesen úgy, hogy ő fogja, és érdekes módon egy kicsi még fogy is belőle. Hogy ezt hogy csinálja fog nélkül....?

Roland (2007. december); Niké Boglárka (2013. április) anyuja

Az igazságnak sok arca van
Varda Tintalle nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2008-05-05, 09:28   #9
liv731
Mamille

liv731 avatarja

Hely: Pécs
Összes hozzászólás: 1.609
Alapbeállítás

Varda: amíg nem tud ülni a baba, addig nem kell feltétlenül elkezdeni hozzátáplálni.
Idézet:
Jelek, amelyek arra utalnak, hogy a csecsemő elérte azt a fejlődési szintet, amikor megkezdődhet a hozzátáplálás:
  • a baba segítség nélkül jól ül
  • elvesztette azt a reflexét, hogy a nyelvével automatikusan kilöki a szilárd ételt a szájából
  • a baba tud és akar rágni
  • mutató- és hüvelykujjával képes felcsippenteni ételt, vagy más tárgyakat. Ha a baba használja ujjait, és a tenyeréhez dörzsöli az ételt (tenyérfogás), az nem helyettesíti a felcsippentés fejlődési fokát.
  • a csecsemő szeretne részt venni az étkezéseken, megpróbálja felszedni az ételt, és a szájába tenni azt
Régi 2008-05-05, 09:42   #10
liv731
Mamille

liv731 avatarja

Hely: Pécs
Összes hozzászólás: 1.609
Alapbeállítás

Csak pár gondolat, már mennem kellene...
Mi is BLW-zünk a kicsivel. Most 13 hónapos. Szeret mindent, de jóval kevesebbet eszik, mint a pürén nevelt nagy ennyi idősen. Valószínűleg ezért szopik még mindig rengeteget. Én most már nagyon látom ennek előnyeit, ezért nem zavar, és látom, milyen előnyös, ha a gyerek maga szabályozza a kajálást.

Zsuzs: az én lányom sem egy óriás, 13 hónaposan 9 kilót alulról veri. Szerintem nem kicsi, csak a dokik/védőnők elszoktak már a "kisebb" gyerekektől, akik ugyanolyan egészségesek, mint nagyobb társaik. A levest, almaszószt, stb. én is kanállal adom.

Lehet, hogy egyedül leszek ezzel a véleményemmel, de a BLW-nek a legnagyobb előnye és szerintem lényege is, hogy a szoptatás minél természetesebben és tovább megmaradjon a baba életében, hiszen a baba maga szabályozza, mennyit eszik (és mennyit szopik). Talán így függ össze a CLW (igény szerinti szoptatás) és a BLW. Elnézést, aki már nem szoptat vagy tápszerezik, semmi támadás a részemről.

Topik eszközök Keresés ebben a topikban
Keresés ebben a topikban:

Részletes keresés

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz topikot
nem írhatsz hozzászólást
csatolhatsz
hozzászólást nem javíthatsz

A BB code = bekapcsolva
Smileyk bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva

Fórum ugrás

A pontos idő 19:25 , a GMT +2 időzóna szerint.