Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Waldorf pedagógia

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    #16
    én is zöldfülű vagyok, csak annyit tudok, hogy egy rokon waldorf ovis és őt bizony ebéd-13 óra után haza kell vinni mert csak addig tart az ovi. Ezt hogyan lehet megoldani egy kétkeresős családban? vagy nem mindegyik waldorf ovi délben-bezáró?
    Viki
    Lányaim L(9), J(7) és D(4)

    Comment


      #17
      Mi is jelentkeztünk a kispesti waldorf baba-mama csoportba, de majd csak tavasszal megyünk, mert Ákos még pinduri a foglalkozásokhoz.
      Rudolf Steiner pedig nagyon nagyon okos pasi volt.
      Juli
      Ákos 4 éves

      Comment


        #18
        nekem is nagyon szimpatikus a Waldorf suli, de vajon felveszik, ha hagyományos oviból megy, és tudtok valamit a továbbtanulási esélyeikről?
        Veronika, Borbála(7), Kende(5), Bernát(1)

        Comment


          #19
          Vekerdy nem helyesli az egyágyban-egyszobában alvást?! most a fórum miatt utánaolvastam, és ugyan meggondolandók az indokok, de én nem látom-láthatom ezt tisztán egy 4 hónapos kisleánnyal... nektek vannak nagyobb gyerkőceitek is, kérlek írjátok le a tapasztalataitokat! már több Vekerdy-cikkben olvastam... Nem "zavar be" az együttalvás egy kisgyerkőc szexuális fejlődésének? bár nekem meggyőződésem hogy "házaséletet" nem csak este és nem csak ágyban lehet élni- főleg ha kisgyerek van, így igen picire redukálódna az együttlétek száma ha ragaszkodik valaki az ágybanpárnákközt variációhoz... de szóval a szülők közti intim kapcsolat hogyan mutatkozik meg, (egyáltalán megmutatkozik-e?) a növekvő kisgyerkőc viselkedésében? mire kell figyelni?
          Hajnal Virág 2008.07.29, aki már naagy ovis csajszi!

          Comment


            #20
            én teljesen átértem-átérzem Vekerdy-féle nevelésfilozófiát- pontosabban gyakorlatot-, de sajnos még sosem sikerült olyan gyerkőccel találkozni, akin megfigyelhettem volna ennek a nagyon szép gyakorlatnak az áldásos hatásait. Valami mindíg hibádzott vagy a szülőknél, vagy a waldorf suliknál,vagy mindkettőnél egyszerre, de én leginkább totál összezavarodott, netán mindenféle változatos dolgoktól függő gyerekekkel-emberekkel találkoztam, akik az AKG-ba, vagy waldorf suliba jártak, és inkább amolyan "aztcsinálszamitakarsz-engemnemérdekel" szabadságal találkoztam. Bár sem én, sem gyerkőcöm nem járt még ilyen suliba, azt szűrtem le ebből, hogy az elmélet, ami fantasztikus -és énis napmintnap próbálom megvalósítani-, gyakorlatban még nem teljesen kiforrott. Talán tényleg már az oviban, sőt előtte kell elkezdeni, és így működne a dolog?
            Hajnal Virág 2008.07.29, aki már naagy ovis csajszi!

            Comment


              #21
              én teljesen átértem-átérzem Vekerdy-féle nevelésfilozófiát- pontosabban gyakorlatot-, de sajnos még sosem sikerült olyan gyerkőccel találkozni, akin megfigyelhettem volna ennek a nagyon szép gyakorlatnak az áldásos hatásait. Valami mindíg hibádzott vagy a szülőknél, vagy a waldorf suliknál,vagy mindkettőnél egyszerre, de én leginkább totál összezavarodott, netán mindenféle változatos dolgoktól függő gyerekekkel-emberekkel találkoztam, akik az AKG-ba, vagy waldorf suliba jártak, és inkább amolyan "aztcsinálszamitakarsz-engemnemérdekel" szabadságal találkoztam. Bár sem én, sem gyerkőcöm nem járt még ilyen suliba, azt szűrtem le ebből, hogy az elmélet, ami fantasztikus -és énis napmintnap próbálom megvalósítani-, gyakorlatban még nem teljesen kiforrott. Talán tényleg már az oviban, sőt előtte kell elkezdeni, és így működne a dolog?
              Hajnal Virág 2008.07.29, aki már naagy ovis csajszi!

              Comment


                #22
                hű ez kétszer ment át, bocsi
                Hajnal Virág 2008.07.29, aki már naagy ovis csajszi!

                Comment


                  #23
                  tudtok valami első-elolvasandó könyvet ajánlani Vekerdytől? én eddig csak cikkeket olvastam...
                  Hajnal Virág 2008.07.29, aki már naagy ovis csajszi!

                  Comment


                    #24
                    Máris egy tévhit (és őszintén köszönjük, Dzsudzsi), mégpedig, hogy a w.-ban mindent szabad.
                    A waldorfban teljes szellemi szabadság van. A tanárnak! Nem a gyereknek vagy a szülőnek. A fegyelmezési módszerek teljesen mások, a hagyományos eszközök hiányoznak, ezért hiszik egyesek azt, hoyg ott mindent szabad.
                    Ebben az iskolában, ha egy gyerek nem figyel, az nem elsősorban a gyerek felelőssége (persze ha azért nem figyel, mert totál fáradt, mert este 10-ig filmet nézett, az más). Itt a tanár dolga, hogy felkeltse és megtartsa a gyerek figyelmét. Ám ha egy kisiskolásnak éppen arra van szüksége, hogy a szellemi fáradság elől 5 perc ablakon-kibámulásba meneküljön, az teljesen rendben van. A tanár észreveszi, hiszen figyeli a gyerekeket, a lényüket; a temperamentumukkal tisztában van, így elfogadható az is, hog ymse közben plüssállatot simogat, vagy kimegy egy kört futni az udvaron. Rettentő sok izgés-mozgás van a tanárókon olyankor, amikor ez nem hátráltatja a munkát. Mert érdekes módon, amikor füzetmunka van (napi kb. 15-25 perc első osztályban), akkor ezek a kisgyerekek egyetlen szó nélkül óriási figyelemmel dolgoznak. Szabadna beszélni, de nem beszélnek, mert koncentrálnak. Mert olyan fontos nekik, hogy szépen megrajzolják a hidat, vagy a kardot rántó királyfit, és melléjük az ugyanolyan formájú H és K betűt...
                    Amikor 25-35 kisgyerek egy vers ritmusára, adott szabály szerint 25-35 babzsákot adogat körbe, ám a verset magukban mondják, és senki nem esik ki a ritmusból, nem ejti el a zsákot,- na, akkor ott ne mondja nekem senki, hogy nincs fegyelem. Iszonyatosan erős koncentráció, figyelem, jelenlét van.

                    Az elmélet is, a gyakorlat is igen kiforrott. Más kérdés, hogy Magyarországon csak a rendszerváltás után indulhatott újra az első w.-iskola.
                    Persze a kiforrott gyakorlat az abból áll, hogy tanárnak nap mint nap végig kell gondolnia, hogy azt, amit tanítani akar, hogyan fogja ennek az osztálynak megtanítani.

                    Nincsenek mindenkire alkalmazható mindig működő praktikák, ettől gyerekközpontú ez a dolog. Hogy az van előtérben, hogy vajon ki az a gyerek, aki itt ül velem szemben. Itt a gyerekközpontú nem azt jelenti, hogy a gyereknek minél könnyebb legyen. Hiszen akkor nem lennének pl. a vízkereszti kirándulások, ami mindig embert próbáló túra. Akkor nem lenne pl. 7.-ben az anyanyelven belül önismeret-féleség, ami szintén nem mindig egyszerű. Nem a nehézségektől akarják megóvni a gyereket, hanem meg akarják erősíteni. Ehhez pont akkor és annyira terhelik, amennyitől valóban erősödik, testileg, lelkileg, szellemileg.
                    szilvi gyerekei: Alex 95, Olivér 97, Abigél 2001, Timothy 2006, Milla 2009
                    Waldorf babáim (régi) albuma, újabbak a facebook-on

                    Comment


                      #25
                      Húú!

                      Remek téma! Engem most nagyon érdekel az egész, a Nagy márciusban lesz 3 éves, testem-lelkem tiltakozik az ellen, hogy most óvodába adjam... Eddig nagyon jókat olvastam a Waldorf pedagógiáról, de egységes képet még mindig nem sikerült magamban felépíteni az egészről. Gyakorló waldorfos szülővel pedig eddig nem nagyon találkoztam.

                      Rengeteg kérdésem van, most csak a legelső:

                      Ha az óvodába csak 4 éves kortól járhatnak a gyerekek, akkor a 3 évesemnek hogy biztosítsak addig is gyerektársaságot? Egyéves kora óta mindennap játszótérre járunk, ha nyaralunk, akkor is kell neki gyerekeket keresni. A kispajtásai, akikkel most nap mint nap találkozik, jövő szeptemberben kezdik az óvodát, ha most nem járhatna, akkor nem is tudom, hogy esne neki, attól félek, büntetésnek venné.
                      Zsuzsi

                      Comment


                        #26
                        Azt szeretném megtudakolni, hogy akinek elsős a gyereke éppen, azok hol tartanak a betű- és számtanulásban?

                        Waldorfiában mikorra kell tudni olvasni?
                        Három a gyerek, egyik sem baba

                        Comment


                          #27
                          Hermanni,
                          ovi van Óbudán vagy Zuglóban. Mármint a XIII. ker-hez legközelebb. Ezek nem körzetesek, annyi van, hoyg egyes helyeken az iskolában plusz pénz jár a kerületi gyerekekért.

                          Igen, 4 évesen, igen, félnapos*, és az ovi minden gyereknek jó, ezt mondják.
                          *Vidéken vannak egésznapos w.-ovik, Budapesten egyelőre nincs. Az iskolában sem örülnek a napköziseknek. Van napközi, de elmondják, hogy az nem jó a gyereknek, csak a szülőnek. Ezen szokott menni az egymásnak-ugrás, igen, hogy a kétkeresősök hogyan oldják meg, én ebbe a vitába nem megyek bele.
                          Az "elit-nem elit"-vitába sem. A babaneten kiveséztük évekkel ezelőtt.

                          Veri,
                          a nagyfiam állami oviba járt, úgy vetek fel minket. Ma már látom, milyen kicsi volt az esélyünk, és nem győzöm áldani a sorsot, hogy mégis. Mert a testvérek és a w.-ovisok előnyt élveznek. Namármost idén, amikor a lányommal felvételiztünk, akkor 20-nál is több volt a tesó ill. w.-ovis. Hidegkúton van, hoyg betelik velük az osztály. (És nem, nincsenek párhuzamos osztályok, és amíg a tanári karnak van beleszólása, nem is lesznek. Legalábbis Óbudán biztosan nem.)

                          Továbbtanulás: 5-7 éve vannak érettségiző osztályok. A Pest-környékiekről hallottam adatokat: 4-es átlag felett érettségiznek az osztályok, és (szinte) mindenkit felvesznek oda, ahova menni akar. (Ez nem mindig egyetem, félreértés ne essék! De a gyerek rájön, hogy mi akar lenni, és eléri a célját.)
                          szilvi gyerekei: Alex 95, Olivér 97, Abigél 2001, Timothy 2006, Milla 2009
                          Waldorf babáim (régi) albuma, újabbak a facebook-on

                          Comment


                            #28
                            Zsuzska eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése

                            Waldorfiában mikorra kell tudni olvasni?
                            Harmadik végére. (Ez nem azt jelenti, hogy a többség első végére ne tudna olvasni.)
                            Elsőben megtanulják a nyomtatott nagybetűket, másodikban a kisbetűket, harmadikban a folyóírást. De akkor Tóra-tekercset készítenek és leírják rá a teremtéstörténetet lúdtollal, saját maguk által főzött bodzatintával. (Megint azért nem a készen vett tollakkal, tintapatronnal, hogy lássák, hogy ez milyen volt régen, és lássák az erejét, az értékét.)
                            Abigélék úgy 18-20 betűt tanulhattak eddig.
                            szilvi gyerekei: Alex 95, Olivér 97, Abigél 2001, Timothy 2006, Milla 2009
                            Waldorf babáim (régi) albuma, újabbak a facebook-on

                            Comment


                              #29
                              És ha egy gyerek úgy kerül iskolába, hogy már tud olvasni, nem fog unatkozni? Nem szándékos olvasástanításról beszélek, hanem ha ráragad annyi, hogy összerakja a betűket, amiket amúgy mindenhol lát..

                              És akkor a 3 évesek hogy jutnak gyerektársaságba?
                              Zsuzsi

                              Comment


                                #30
                                Clematis,
                                az Óbudai oviban van baba-mama csoport, 2-4 éves gyerekek számára. ott a gyerektársaságos kérdésekre is választ kapsz.
                                szilvi gyerekei: Alex 95, Olivér 97, Abigél 2001, Timothy 2006, Milla 2009
                                Waldorf babáim (régi) albuma, újabbak a facebook-on

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X