Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Szoptatási kérdések, tanácsok

Összecsuk
Kiemelt topik
X
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    #16
    Csörgő Szülőhangoló

    Comment


      #17
      dúlaként és is fontosnak tartom a szoptatásban való segítségnyújtást, az elmúlt években rengeteget olvastam és okultam erről.

      bennem is megfordult az ibclc-s vizsga, de a sok-sok óra gyakorlatot összeszedni nem is olyan könnyű. másirányú főállás és gyerek mellett lehetetlen... de azért a továbbképzések sorában majd szép lassan elmegyek a 40 órásra is, satöbbi... és pár év múlva talán megvalósul az ibclc is!

      addig marad a nyüzsgőmami "tanácsadás", a kompetenciahatárok reális belövésével.

      nyomatom pl. Kati linkjét az anyatejközvetítésről:
      http://www.anyatejmisszio.shp.hu/hpc...anyatejmisszio
      Bonyolult (Bence 04.10.24.)
      HipnoSzülés a tévében

      Comment


        #18
        szopi

        Sziasztok!

        Én nem akarok panaszkodni, mert megpróbáltam mélyen eltemetni magamban a kudarcot, de! Én tényleg mindent megtettem, amit a védőnő, orvos, gyakorló anyukák, a Liga tanácsolt, és nem ment
        ELmentem a szoptatási ambulanciára, ahol megnézték hgoy szopik a Liza és közölték hogy van itt tej... Volt is, nem az volt a baj, hanem hgoy ne mvolt elég. Egyszerűen nem növekedett a tejmennyiség Liza igényeihez. És mindhárommal így volt, és igény szerint szoptattam ,együtt aludtunk, volt hogy őrákig szopizott, mert olyan kedve volt, ha sírt szopott, ha szomjas volt szopott, ha aludt, fejtem. És mégsem És annyira sajnálom, és ha bármit lehetne tenni, akkor még mindig megtenném, pedig már 2 hónapja nem szopik...

        De hiába fordultam segítségért, csak annyit kaptam hogy van teje anyuka, szoptasson... és én Budapesten élek.

        Köszi hogy meghallgattatok, ez az én legnagyobb bánatom

        Zsu
        Gyerkők: Bence, (2003.06.27) Kata, (2006.03.09) és Lizi (2008.04.18)
        Már nem pelenkázom, nem hordozok, de tortázok :https://www.facebook.com/pages/Tort%...65744636891067

        Comment


          #19
          Kedves Zsu!
          Megértem a bánatodat!
          A szoptatási ambulanciák (az a kettő, ami az országban van) túlterheltek és nem alkalmas ott sem a hely, sem az idő egy igazán segítő beszélgetésre. "Pusztán" technikai-orvosi oldalt néznek. Ami persze sokaknak nagy segítség, akik másholnem találnak hozzáértő orvosra, de kevés azoknak, akiknél esetleg részletesebb átbeszélésre lenne szükség.
          Sokszor lelki okok is vannak a háttérben, anyasággal, testiséggel, sokminden mással kapcsolatban is. Szerintem jó lenne hozzáértőt találni, ha te is úgy érzed, munkál ez még Benned. Nem csak azért, hogy most könnyebb legyen, hanem a jövőre nézve is.
          Csörgő Szülőhangoló

          Comment


            #20
            Zsuzsófi,

            elhiszem, hogy ezt nehéz lehet megélni!
            A szoptatás vége "sima" esetben is egy veszteségélmény-féle, nemhogy úgy, hogy valaki kitartóan próbálkozik, és sok kudarcot él meg egymás után... és látni, hogy másoknak meg "simán" megy... Megértelek.


            Sajnos kevés igazán képzett szoptatási tanácsadó van, ahogy szilikon is írta. A legjobb indulat és hozzáállás mellett is: amit egy átlagos védőnő vagy orvos az iskolában a témáról tanul, kevéske...
            Csak akkor tud többet, ha önként továbbképzi magát.
            Ahogy szilikon is írta, az LLL vezetők általában képzettek a szoptatást magát illetően, viszont ők meg nem eü szakemberek, és nem pszichológusok általában... szóval ők is emberek, hiányosságokkal.


            A konkrét, leírt történeted bennem még felidézett mást is. Talán hasznos lehet másnak - ha így utólag neked nem is segítség.

            Ha elmentem x,y-hoz tanácsot kérni, kipróbáltam, amit mondott, és mégsem vált be, akkor (hacsak nem rendült meg benne totálisan a bizalmam), akkor újra (és újra és újra) vissza kell menni a nyakára, és visszajelezni neki, hogy amit tanácsolt, az nem vált be.

            Mondjuk az egy dolog, hogy esetleg a) maga sem ért hozzá eléggé, ezért leráz, nem nyomoz tovább... b) nincs ideje/kedve tovább nyomozni...
            de ha igényes szakember, aki valamennyire ért is hozzá, makacsul nyomozni fog veled közösen, hogy kiderítsétek, pontosan MI is a probléma... mert csak így lehet MEGOLDANI.

            Sokszor előfordul - szerintem -, hogy valami tünetet, vagy egy tippelt (gyakori) okot kezelnek a gyorsan adott tanáccsal... ami 90%-ban jó és működik... csak éppen elmulasztottak még 10-20 kérdést feltenni, amikből kiderülhetett volna, hogy valójában ez most egy ritka eset, MÁS van a háttérben, és ezért más megközelítés kell a megoldáshoz is!

            A te esetedről a sógornőm jutott eszembe. Első gyerekét 8 hónapig sikeresen szoptatta. A másodikkal ugyanez volt, amit te is leírsz... anyuka szoptasson gyakrabban... de az sem segített... egyetlen "szerencséje" az volt, hogy nem első gyerekével, tapasztalatlanul élte meg ezt, hanem zsigerből érezte, hogy valami nem stimmel, mert ennek nem így kéne lennie, mert mindent "jól" csinálnak.....
            kitartó nyomozása következtében derült ki, hogy pajzsmirigyproblémája van, és a hormonzavar hat ki a tejtermelésére negatívan (és hogy ez már régóta fennáll, csak eddig félrediagnosztizálták a tüneteket, és tévesen kezelték más fronton is...)! Esélye nem volt jóllakatni a kislányát...
            Így viszont egyrészt kiderült, és kezelhető lett egy egészségi problémája, jóllakott végre a kislánya, és elmúlt a kudarcoktól és aggódástól kialakult anyai szorongása is.


            Olyan is nyilván van, hogy a legjobb szakember is hibázik, vagy egyszerűen csak ember, és nem jut eszébe valami, amit még ki lehetne próbálni... de a saját hibájából csak akkor tud tanulni, ha a kliens visszaszól, hogy "nem működött, amit mondtál!". Ha nem jelzünk vissza, akkor egyrészt nem is értesül a sikertelenségről, másoknak is ugyanúgy, ugyanazt fogja osztani... no meg a mi magunk esélye is elszáll a megoldásra.

            Üdv!
            Bonyolult (Bence 04.10.24.)
            HipnoSzülés a tévében

            Comment


              #21
              Kedves szakértő mamamik!

              5 hónapos jól szopó, kiválóan gyarapodó babóm az utóbbi napokban a nulla fogával HARAP!!!! mi a csudát csináljak ezzel? nem cumizik már hónapok óta, az ujját szopja, a múlt héten beteg volt, fecskendőből adtam neki teát (panadolosból, aminek nincs a végén csőr), inkább kevesebb, mint több sikerrel. Cumisüveget nem ismeri.
              lehet, hogy fogzik, azért teszi? főleg akkor csinálja, amikor elkezdi a szopit, meg a végén, mikor már csak komfortszopizna. Kicsit meg vagyok most ijedve, nehogy ezzel vége legyen a szopinak...
              Émi, Emma Boróka (2008.04.)és Hanna Dorka batyubaba (2010.03.)

              http://emilialkot.blogspot.com/

              Comment


                #22
                Ne aggódj, a szopinak ilyesmi miatt nem kell véget érnie! Tartsd készenlétben a kisujjadat, és ezzel tudod megakadályozni, hogy sérülést okozzon. Ezzel egy időben határozottan, de finoman mondd meg neki, hogy ezt nem szabad. Tapasztalatom szerint már a kisebbek is megértik egy idő után. Arra vigyázz, hogy, ha véletlen mégis nagy fájdalmat okozna, ne kiabálj nagyot, nehogy megijedjen. Mind a két fiamnál közvetlen az első fog kibújása előtt tartott ez az állapot egy-másfél hétig, aztán elmúlt. Kitartás!
                Biztos írnak még a többiek is hasznos tanácsokat, én csak ez utóbbiakat alkalmaztam.
                Nem szakértő, csak egy anyuka
                Hajnalka vagyok, fiaim:Gergő 2006. május és Várkony 2008. február. Zoltán társam az úton.Ide írj, ne privit: sheavaj@gmail.com

                Comment


                  #23
                  hát, ez a rászólás vicces. először elsírta magát, gondolom megijedt. másodszr elkezdett legörbülni a szája, aztán vigyorgott, azóta ezt csinálja. Tök komolyan rászólok, rámnéz, és vigyorog tele szájjal...
                  remélem, tényleg csak a fogzás előjele...
                  Émi, Emma Boróka (2008.04.)és Hanna Dorka batyubaba (2010.03.)

                  http://emilialkot.blogspot.com/

                  Comment


                    #24
                    Végre idetaláltam!
                    Kedves szakértő mamamik!
                    Nálam az a gond, hogy a fáradság miatt sűrűn fáj a fejem. Nem csak úgy egyszerűen, hanem hasogatón, szétrepesztőn, hányingeresen, stb. Így kénytelen vagyok algopirynt bevenni. Hiába veszem be szoptatás után, reménykedve, hogy csak 2-2 1/2 óra eltellik a következőig, ez általában nem szokott összejönni. Ez pedig nagyon nem jó a kicsinek. Tudom, hogy a rendszeres sporttal sokat lehetne javítani, de ezt most nem tudom megoldani. Van valami hasznos tanácsotok, tapasztalatotok?
                    Hiszen te formáltad bensőm, s anyám méhében te szőtted a testem. Dicsőítlek téged, mert olyan csodálatosan alkottál, és tudom jól, milyen csodálatos minden műved!
                    Meseterápia

                    Comment


                      #25
                      Emili!
                      Én is csak mint egy anyuka.
                      Ugyanez volt Pankával. Engem annyira megharapott fog nélkül, hogy három héten át nem gyógyult. Akkor jutottam el bőrgyógyászhoz, mert már nem bírtam tovább, minden szopizás elején csillagokat láttam. Végül a sok szellőztetés, max. egy szál pamut melltartó, kis anyatejjel bekenegetés segített. (A melltartóba való betétet is kivettem!)
                      És mindig elhangzott a "nem szabad", valahányszor harapott. Szerintem végül nem ez, hanem az segített, hogy előbújt a fog.
                      Azóta nyolc foga van, mindig harap fogzáskor, de már rutinos vagyok. Olyankor a szopi után nem várom meg a harapást, hanem kiveszem a szájából a cicit, és kendőben altatom.
                      Nikka
                      Panka: 2007.10.16. (15:31)
                      Nóri, Viki: 2014.04.04 (16:01 és 16:14)

                      Comment


                        #26
                        Kata, nekem is hasonló problémám van, és egy megoldást találtam: rengeteg folyadékot kell inni. Szomjúságon túl, sajnos. Nekem ez vált be. Te iszol eleget?
                        Livi

                        Comment


                          #27
                          Godane eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          Szia Szilikon!

                          Tisztában vagyok azzal, amit leírtál, mert már több, mint két éve "épülök" be a Ligába! Tudom, hogy hosszú folyamat, de bízom benne, hogy hamarosan be tudom fejezni. (most Várkony miatt kicsit hanyagolom) Én nem szeretnék IBCLC lenni, de nem is tudnék, mert nincs eü végzettségem. Csak egyszerű segítő édesanya szeretnék lenni, mert látom, hogy itt vidéken mennyire elkeserítő a helyzet. Talán a fővárosban jobb, de itt senki sem áll a szoptatás pártján. Nem részletezem, hogy milyen durva dolgokkal ássák alá a szoptatást, már a kezdetek kezdetén. Az írásod második részével tudok azonosulni, ezt is teszem. Nem áll szándékomban pénzt elfogadni soha, eddig sem tettem. Szoptatási tanácsadónak sem óhajtom nevezni magam, itt csak azért használtam ezt a kifejezést, mert nincs jobb. Nincs olyan kifejezés, ami pontosan és mások számára is érthetően kifejezné, azt, amit egy segítő szándékú ligás anya lefed. Csak emiatt használtam ezt a szót. Bocsánat, ha ezt sértésnek érezted. Tisztában vagyok vele, hogy mi munka áll egy laktációs szaktanácsadó mögött, de pusztán azzal, hogy ezt a kifejezést használtam, nem akartam versenyre kellni veletek. Pici sértettséget érzek a szavaid mögött, de hidd el nem állt szándékomban senkit félrevezetni. Írtam is, hogy tanfolyamot nem végeztem. (az már más kérdés, hogy azért nem, mert érdeklődés hiányában elmaradt) De folyamatosan képzem magam, rengeteg könyvet elolvastam, rendelkezem a Liga aktuális információival. Sőt, saját erőmből könyvtárat tartok fenn, és kölcsönzöm a kismamáknak. Hidd el, szükség van a vidéki "bástyákra" is a Ligánál, mert nem mindenkinek van lehetősége több száz kilométert utazni a segítségért. De általában nem is tudnak róla, hogy ilyen is van, sajnos Budapest még mindig fényévekre van tőlünk. Sokszor elég annyi, hogy elolvassák a Szoptatás című könyvet, és aztán már csak pár kedves szóra, bátorításra van szükség. Legtöbbször a saját példám segít, Gergővel rengeteg szoptatási problémát megéltem, de nem adtam fel, még mindig szoptatom. Csak ennyi, elmondom amit gondolok, továbbadom a tapasztalatot. Ha olyan esettel találkozom, ami már nem esik ebbe a kategóriába, mindig tovább küldöm az anyukát IBCLC-hez. Szóval csak megosztom az információimat, pont úgy, ahogy a Ligáról szóló második részben leírtad. TE is LLL szoptatási tanácsadónak nevezted, nincs is másik jobb kifejezés. Igazán sajnálom, ha a topikkal ellenérzéseket váltottam ki belőled. De akkor is nagyon nagy szükség van itt a "munkámra"! Egy IBCLC-nek nincs ideje az összes vidéki kismama lelkét pátyolgatni, mindenkit biztatni, mert legtöbbször nem is szoptatási problémával állok szemben, csak egyszerű információ hiánnyal és bizonytalansággal. Nem egy pálya, amin mozgunk. Én csak "szócső" vagyok, mert XXI. század ide vagy oda, az információk a helyes szoptatással kapcsolatban, még mindig nem szűrődtek le ide vidékre. Ebben segítek én, és ha baj van, ott vannak az igazi laktációs szaktanácsadók szerencsére. El tudom dönteni, hogy mikor kell továbblépni feljebb.
                          Szóval én csak „mother-to-mother” vagyok, nem is áll szándékomban mást csinálni. Sajnálom, ha félreértettél.

                          még csak itt tartok az olvasásban, és nem tudom, h ez hogy megy... de én bp.-i vagyok és a környezetemben (babások-nem babások-anyu-anyós-nagyszülők) mind-mind erősen szoptatáspártiak. ahogyan észrevettem a védőnő is. a kórház az már más kérdés, a szülésznők elvileg igen, de gyakorlatilag szülésznője válogatja, h mennyire adnak segítséget, ha kérsz. én sokszor akartam feladni a szoptatást, fájt is, nem tudom, mikor eszik eleget, elég-e a tejem stb., de nekem pont a környezetem unszolt nagyon. okés, nyilván az én döntésem, de ők támogattak.
                          szóval annyiszor szóbakerül, h nem szopipártiak az emberek, de ilyennel még csak nem is találkoztam!!!
                          Dius vagyok
                          Hordozási tanácsadó, 3 gyerek anyukája

                          Comment


                            #28
                            Hát nem igazán. Valahogy elfelejtek inni. De ez nagyon-nagyon jó ötlet!! Köszönöm!
                            Hiszen te formáltad bensőm, s anyám méhében te szőtted a testem. Dicsőítlek téged, mert olyan csodálatosan alkottál, és tudom jól, milyen csodálatos minden műved!
                            Meseterápia

                            Comment


                              #29
                              Dius!
                              Sajnos, itt pont az ellenkezője van. Vagyis szóban nyomatják a sablon szoptatáspárti vagyok szöveget, de első dolog a tápszer adás stb. stb. A kórházban leszólnak, hogy ilyen mellel nem lehet szoptatni és ehhez hasonló romboló dolgok. A gyerekorvos is azt mondja, hogy támogatja a szoptatást, de közben ejnyebejnyézik, ha a négy hónapos gyereked nem 4(!) óránként szopik, biztos nem elég a tejed. És még sorolhatnám, fura. Elméletileg a védőnők is azt mondják, hogy szoptass, szoptass, csak az a baj, hogy, már a három hónapos gyereknek hozzátápit javasol, ha nem kakil eleget.
                              Szóban mindenki baromira szoptatáspárti, nem is lehetne ez másként, csak a félretájékoztatás olyan súlyos, ami a mamák nagy többségénél parkolópályára teszi a szopizást. Ez a nagy baj errefelé.
                              Szoptatás ellenes emberrel még én sem találkoztam soha!! Csak ez az aknamunka a zavaró!

                              Bocs, ha kicsit zavaros voltam, de iszonyúan fáj a fejem! Évek óta először!
                              ÉS nekem sincs ötletem.
                              Hajnalka vagyok, fiaim:Gergő 2006. május és Várkony 2008. február. Zoltán társam az úton.Ide írj, ne privit: sheavaj@gmail.com

                              Comment


                                #30
                                Hajnalka
                                Akkor jól megtévesztettek Mondjuk nekem nagyon hízik a kis Luki (kopp-kopp-kopp), addig biztos nem macerálnak. Lehet, h ezért dőltem be? Viszont hozzátáplálást nem javasolnak, csak 6 hónaposan. Viszont az igény szerinti szopit csak mondják, de nem gondolják - ebben lebuktak. Én amúgy nem vagyok az igény szerinti szopi híve, mert nem látom a gyerekem valós igényeit. De talán majd a bemutatkozós topicba leírom egyszer
                                Dius vagyok
                                Hordozási tanácsadó, 3 gyerek anyukája

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X