Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Hozzátáplálás, de hogyan?

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    Hozzátáplálás, de hogyan?

    Akció
    Én fél évesen kezdtem el a hozzátáplálást, de szeretném tudni más hogy csinálja. A fő gondom mostanában, hogy éjjel nem kel fel a baba enni, így reggel mindkét cicit kifosztja. Így a következő evésnél kénytelen vagyok neki adni mást is. (nappal általában három óránként eszik, ennyi idő alatt nem termelődik annyi tej, hogy elég legyen egy étkezésre) Aztán ebédre cici, du ismét hozzátápi, hogy estére is legyen elég tejcsi. Este szintén két ciciből kell, hogy etesem, hogy rendesen jóllakjon.
    Szeretném a tápszert elkerülni. Mindenütt azt olvasom, hogy ebédre adjunk főzeléket, délelőtt gyümölcsöt. Ha én így csinálom, akkor délután és este lenne a csak szopi, de ebben az esetben estére nincs elég tejem ahhoz, hogy ne ébredjen fel a kis drágám.
    Ti hogy csináljátok? Melyik étkezésre adtok 6 hósan főzeléket, vagy esetleg gyümit? S utána melyik étkezést váltjátok ki, s főzelékkel vagy gyümivel?
    Ha esetleg valakinek van egy jól vezetett naplója ezzel kapcsolatban szívesen olvasnám akár priviben is, esetleg beszkennelve, ha ide nem fér be a mérete miatt. Bár nem tudom van-e erre vonatkozó korlátozás.

    GYÖNGYÉKSZEREIM

    #2
    Ja és még egy fontosat kifelejtettem. A védőnőnk szerint só nélkül kell a zöldségeket megfőzni, míg a dokinéni azt mondta, hogy úgyis egy pici sóval főzi a zöldségeket.
    Na most melyikre hallgassak?????????,

    GYÖNGYÉKSZEREIM

    Comment


      #3
      Babocika, csak akkor olvasd tovább a hsz-emet, ha sokáig, akár egy éven túl is szoptatni szeretnél. Ha nem, akkor nem sok hasznosat találsz benne.

      babocika eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
      Én fél évesen kezdtem el a hozzátáplálást, de szeretném tudni más hogy csinálja. A fő gondom mostanában, hogy éjjel nem kel fel a baba enni, így reggel mindkét cicit kifosztja. Így a következő evésnél kénytelen vagyok neki adni mást is. (nappal általában három óránként eszik, ennyi idő alatt nem termelődik annyi tej, hogy elég legyen egy étkezésre)
      Ha én így csinálom, akkor délután és este lenne a csak szopi, de ebben az esetben estére nincs elég tejem ahhoz, hogy ne ébredjen fel a kis drágám. [/I]
      Hajaj, hát én nagyon másképp gondolom. Például nem gondolom, hogy az este elfogyasztott táplálék mennyisége összefüggne az átaludt órák számával. A nagyok két éves koruk körül hagyták el a szopást, de addig ébredtek is éjjel egyszer kétszer. Nem is vártam mást.
      A másik amit másképp hiszek, tudok, az az, hogyha mint írod, reggel mindkét mellből degeszre szopja magát, akkor azért kell adni neki mást, hogy legyen később is elég a tej. Babocika! Ismereteim szerint a legtöbb anyatej szoptatás közben termelődik és nem a "várakozási" idő alatt.

      babocika eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
      Szeretném a tápszert elkerülni. Mindenütt azt olvasom, hogy ebédre adjunk főzeléket, délelőtt gyümölcsöt. Ti hogy csináljátok? Melyik étkezésre adtok 6 hósan főzeléket, vagy esetleg gyümit? S utána melyik étkezést váltjátok ki, s főzelékkel vagy gyümivel?[/I]
      A tápszert nyugodtan elfelejtheted szerintem az alapján, amit leírsz. Egy ekkora gyereknek már simán kielégítheted az igényeit anyatej+gyümölcs/főzelék kombóval, ha így akarod. Ehhez mondjuk ismereteim és tapasztalatom szerint egyik étkezést sem kiváltani kell főzelékkel vagy gyümölccsel, hanem kiegészíteni. Tehát szoptatás+szilárd étel. Szándékosan nem írtam, hogy először szoptatás utána kanalazás, mert ez pl. nálunk is sokszor összekeveredett, lazán kezelődött. A lényeg sztem az, hogy ne kiváltani akard, hanem kiegészíteni. Majd kiváltódik az magától is egyszer. Persze csak akkor javaslom ezt, ha sokáig akarsz szoptatni.

      Naplóm, táblázatom nincs a hozzátáplálásról, amivel segíthetek. Én az alma, krumpli, répa sorrenddel kezdtem, aztán rögtön el is tértem minden ajánlástól. Nagyjából tartottam csak őket, a fokozatosságra törekedtem, arra, hogy egyszerre csak egy új legyen, hogy tudjam mi a hunyó, ha panaszt okoz. Mindezt persze végtelenül rugalmasan, ahogy én meg a család többi tagja is eszik/iszik.
      Rita,
      Dani (2002), Bori (2004) és Olgi (2007) anyuja

      Comment


        #4
        Babocika, én is Ritával értek egyet. Nálunk ez úgy van mondjuk, hogy én 5 hósan kezdtem a hozzátápit, mert Lizát nagyon érdekelte mindennemű étel. Azóta is csak napi egyszer kap teljesen szilárdat (mármint püréket: zöldségből, gyümiből, ilyesmi- de nemis tudom, milyen előírás van, milyen sorrendben kell. Ez gáz, ennek utána kell néznem ), amúgy csak szopi van. Szerintem se nagyon erőltesd ezt a tápszer témát, mert a tej az tényleg termelődik szoptatás alatt, előtt, után, tehát mindig. Amúgysincs olyan, hogy üres cici. Ha meg úgy érzed, nincs elég tejed, a legrosszabb, amit teszel, az az, hogy tápszert adsz, mert akkor soha nemis lesz több, hanem csak kevesebb. Gyakoribb szopikkal ez rövid időn belül simán megoldható! Max akkor nem 3 óránként szoptatsz, hanem gyakrabban. És akkor rövid időn belül ki fog alakulni a kereslet-kínálat. Én legalábbis ezt tapasztaltam.
        Jaés, hogy mikor mit eszik, mármint mikor eszik pürét. Hát, általában délelőtt, vagy délben, legeslegkésőbb kora délután. Azt hallottam ez azért jó, hogy ha valami reakció van rá, még este előtt kiderüljön. Amúgy meg néha nem akar enni ilyesmit, és pofánköp vele, akkor szopizni akar (húú, igazi sherlock holmes vagyok, mi?). Szóval én itt nem tudok (pedig lehet kéne végre valamibe egy kis rendszert vinni végre) mindig előírás szerint etetni, mert azt nézem, ő mit akar.
        Utoljára szerkesztette Hédi; 2008.06.27., 16:51.

        HÉDI
        Liza (2007), Gréta (2009) és Vince (2016)

        Comment


          #5
          Babocika, de hiszen a másik topikban már válaszoltál saját magadnak!
          Idézlek téged: "Szóval ha a gyerekednek akarsz jót, szerintem hallgass a saját ösztöneidre inkább, s szoptasd és etesd a babád úgy ahogy ő szeretné."

          Hát, ez az!

          S azt is írtad, hogy első gyermekedet milyen sokáig szotattad. Gratula! Most pedig figyelj a másodikra, ezek szerint az ő ritmusa, igényi mások.
          Angéla
          Huba Márton (2004), Keve László (2007),Hanga Piroska (2010) és Ilka Mária (2013)

          Eladó vagy zsámbéki, töki ingatlanra cserélhető dobai (Veszprém m.) házunk.

          Comment


            #6
            Köszi Nektek!
            Hát így jár, aki elmegy a védőbe tanácsadásra súlymérésre...
            Annak idején a nagyobbal sohasem éreztem, hogy ne lenne tejcsi. Most a picivel ahogy elkezdtük a hozzátápit, egyszer csak azt vettem észre, hogy este nem tudom jóllakatni. Ezért bizonytalanodtam el, hogy valamit rosszul csinálok.
            Az biztos, hogy a két gyerkőcöm igénye evésileg teljesen más. Az a röhejes az egészben, hogy a nagy még egyévesen is felkelt éjjel szopizni.
            A pici meg eleinte kétóránként evett éjjel, s mostanra meg átalussza az éjszakát.
            Most azon gondolkodom, hogy ebben a nagy hőségben fordult mindez elő, lehet, hogy csak szomjas volt?? Jajj de bánom, hogy nem próbáltam meg neki egy kis vizet is adni szopi után. Néha tényleg úgy érzem, mintha ő lenne az első babám, annyira más most minden.
            Bocsi, hogy így panaszkodom, s nyugodtan írjátok le továbbra is, hogy ti hogy csináljátok.

            GYÖNGYÉKSZEREIM

            Comment


              #7
              Ritarozi! Amit írtam azt tapasztaltam is. Mármint azt, hogy ha reggel kiüríti mindkét cicit, akkor három óra múlva nem tudtam jóllakatni két ciciből sem. Ezért adtam pár nap múlva ennél a szopinál gyümit, de utána meg nem akart már szopizni.
              A tápit én is szeretném elfelejteni, de a tanácsadáson állandóan ezzel jönnek, ha nem gyarapszik a baba x kg-ot egy hónap alatt.
              Nem szeretném kipróbálni, de lehet, hogy az én picim a tápival sem érné el a kívánt x kg-ot???!!!!!!!!!!
              Jajj, ezek a tanácsadások, annyira könnyen el tudják az embert bizonytalanítani. Olyan érzése van ott az embernek, mintha vallatnák, vagy valami hasonló jó szó kellene ide.

              GYÖNGYÉKSZEREIM

              Comment


                #8
                Babócika! Előbb cici, aztán gyümi. Nem fordítva. Bár nekem nulla tapasztalatom etéren sajnos, de logikusnak hangzik. A védőnők persze fordítva ajánlják, mert náluk a szopi kiváltása a cél...ami el is jön, ha nem cicizik eleget a gyerek ahhoz, hogy fenntartsa a tejtermelést.
                Varda

                Roland (2007. december); Niké Boglárka (2013. április) anyuja

                Az igazságnak sok arca van

                Comment


                  #9
                  Babo és mi van ha pár napig nem 3 óránként adsz neki, hanem gyakrabban? Több tej lesz, hidd el, most tapasztaltam, de el kell telnie pár napnak, hogy a kínálat-a kereslethez igazodjon.
                  Marina+3 (22,18, 7)

                  Comment


                    #10
                    Én nyitottam a kizárólagos szopis kóstolgatós topikot, pont ilyen aggodalmaim voltak, bár védőnénim nincs, de a dokinéni is preferálta a hozzátápit, tápireceptet már korábban, mert Barni sem az "előírtakat" hízza. De ő egy hosszú, vékony izgő-mozgó gyerek, ez van. Én is ilyen voltam.
                    Marina+3 (22,18, 7)

                    Comment


                      #11
                      És nem lehet, hogy azért mondják a védőnők a fordított sorrendet, mert ebben a korban már nem elég tápláló a kizárólagos anyatej? Nem fordulhat az elő, hogy ha előbb cici utána a püré, akkor annyit szopizik a baba, hogy utána már nem eszik pürét? És tele a poci tejcsivel, de nem elég a bevitt kalória mennyisége?
                      Van köztetek esetleg, aki egyéves koráig kizárólag szoptatott?
                      Ne értsétek félre én is szívesebben szoptatom a gyerekem, minthogy mást adjak neki. Csak rengeteg kétely van bennem. Biztosan a tanácsadáson zavartak így össze.
                      Annak idején a nagyobbal tényleg nem volt gond, mert ő a főzelék után is úgy és annyit szopizott, mintha nem evett volna semmit.
                      Most viszont tényleg sokszor úgy érzem, hogy nincs elég tejcsi.

                      GYÖNGYÉKSZEREIM

                      Comment


                        #12
                        Babócika! Gondold végig! Tuti biztos, hogy az almapüré olyan nagyon tápláló? Nyugodtan lehet szoptatni akár kizárólagosan is több, mint egy évig jóval. Itt többen vannak, akiknél így alakult. Az anyatejnél semmi se jobb a babának, semmi se fedezi olyan pontosan az ő igényét, mint pont az anyatej. Törekedj arra, hogy legyen belőle elég, és akkor pont eleget fog hízni is a babád.

                        És mindig tartsd szem előtt, hogy a Te gyereked a Te felelősséged, nem a védőnőé, és a gyerekorvosé! Nem kell megfelelned az ő elvárásaiknak. Amíg nem veszélyezteted a gyereket, addig nincs mit számonkérniük rajtad. Felnőtt nő, sőt kétgyerekes anya vagy! Ők azért vannak, hogy tanácsokkal segítsenek, amit vagy megfogadsz, vagy nem. A döntés a tiéd.
                        Varda

                        Roland (2007. december); Niké Boglárka (2013. április) anyuja

                        Az igazságnak sok arca van

                        Comment


                          #13
                          Babocika,
                          ha azt érzed, hogy nem lakott jól, akkor a megoldás csak a gyakoribb szoptatás lehet! Vannak olyan időszakaik a babáknak, amikor hirtelen megnő a szopiigényük, és ha ezt jól reagálod le, hamar rááll a szervezeted. Az miért baj, ha mindkét mellből szopizik? Én majdnem mindig két mellből szoptatok, és ezzel sincs semmi baj. Ha hozzátáplálásról beszélünk, akkor első a cici, utána jön más, ha fordított a sorrend, akkor azt nem hozzátáplálásnak, hanem elválasztásnak hívják.
                          Móni, Jázmin és Kincső anyája

                          Comment


                            #14
                            Sziasztok lányok!

                            babocika eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            Ritarozi! Amit írtam azt tapasztaltam is. Mármint azt, hogy ha reggel kiüríti mindkét cicit, akkor három óra múlva nem tudtam jóllakatni két ciciből sem.
                            A cicit nem lehet kiüríteni. Ha reggel egy óráig szopik, akkor egy órányi tejet fog meginni. Ha 3 óra múlva nem tudod jóllakatni, akkor szoptasd meg 2 óránként, 1 óránként vagy fél óránként. Nem az a lényeg, hogy 3 óránként megtermelődjön a szükséges mennyiség, hanem, hogy annyit szoptass, amennyitől jóllakik a gyerek. Nem a szoptatások közötti időhúzás a megoldás, hanem az, hogy minél többet legyen mellen a gyerkőc 24 óra alatt.

                            (nappal általában három óránként eszik, ennyi idő alatt nem termelődik annyi tej, hogy elég legyen egy étkezésre) Aztán ebédre cici, du ismét hozzátápi, hogy estére is legyen elég tejcsi. Este szintén két ciciből kell, hogy etesem, hogy rendesen jóllakjon.
                            Ekkora babát napi 4-5 ször szoptatni kevés, főleg, hogy nappal váltott mellből etetsz, alig éri inger a melledet és éjjel sem szoptatsz már. Ha szoptatni tervezel még, akkor szoptass gyakrabban, legalább 6-8 alkalommal mindkét mellből. Az, hogy 2 mellből szoptatsz, nem a kevés tej bizonyítéka, én mindig két mellből szoptattam minden etetésnél, ha már kettő van, nemigaz? Annyi tej termelődik, amennyi inger éri a mellett.
                            A ferdén szedett mondatod miatt megint csak ne aggódj, ez egy "védőnéni-nonszensz", szerencsére nem igaz.

                            Másik kérdésedre: Én azt adom a lányoknak 6 (oké, Sárinak csak 9, addig csak szopott) hónapos koruktól, amit mi eszünk, a mi fűszerezésünkkel, mindig megették, nem volt semmi bajuk. Én nem enném meg a sós párolt zöldséget, hát még a sótlant, a gyerekemtől sem várom el!

                            Az én kicsim 15 hós és még mindig szopik éjjel többször is, és nappal is több, mint 4-szer. Mellette mindenfélét eszik. A kettőnek nem kell kizárnia egymást, és az éjjeli szopi sem probléma, ha anyát nem zavarja és ki tudja pihenni magát. A babák éjjel nem azért kelnek, mert éheznek, illetve nem ettek eleget nappal.

                            Sok sikert!
                            Livi

                            Comment


                              #15
                              Babocika, az én kislányom most lett 1 éves, és mondhatom, h eddig szinte kizárólag szopizott, bár mikor mi eszünk, mindig kínálom, és ott van velünk a konyhában, de általában csak szétkeni az ételt és játszik vele. Egy-két falat szokott lecsúszni, és eddig 1-2szer evett "értékelhető" mennyiséget.
                              "Ennek ellenére" nagyon szépen fejlődik, majdnem 11 kg, és már javában sétál, nem hiszem, h bármilyen hiánybetegsége lenne.

                              Egyébként én is elég sokszor szoptatok, nem is számolom, este is többször van szopi.
                              Erika
                              és a gyerekek:
                              Alma Flóra (2007.06.26.) Atilla Zsolt (2009.04.09.) Emese Hajnal (2011.09.28.)

                              Comment

                              Mamami portál footer

                              Összecsuk

                              Friss bejegyzések

                              Összecsuk

                              Cikk a mamami portálról

                              Összecsuk

                              szivárvány
                              Betöltés...
                              X