Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Szoptatási kérdések, tanácsok

Összecsuk
Kiemelt topik
X
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    Szoptatási kérdések, tanácsok

    Akció
    Sziasztok!

    A "szennyezett csecsemőtápszer" topik adta az ötletet, hogy igény lenne itt a mamamin a szoptatási tanácsadásra.
    Aki érintett a témában, az itt erre helyet találhat.
    Szoptatási tanácsadók, szoptatási tanácsot kérők, nosza! Beszélgessünk!
    Utoljára szerkesztette bodzaboris; 2012.12.03., 14:45.
    Hajnalka vagyok, fiaim:Gergő 2006. május és Várkony 2008. február. Zoltán társam az úton.Ide írj, ne privit: sheavaj@gmail.com

    #2
    Hajnalka, az ötlet már bennem is felmerült, csak eddig akivel beszéltem szopis tanácsadó mindenki túl elfoglalt volt.
    Attól félek, hogy ha csinálunk külön egy ilyen tanácsadós topikot, akkor a szopis fórumon belül ebbe fog minden kérdés kerülni és nem lesz olyan jól átlátható mint a külön topikok (szoptatás és teherbeesés, sír szopi közben, stb). Esetleg azt lehetne, hogy ha van szopis tanácsadó vállalkozó, hogy csinálunk egy alfórumot ahol tőle/tőlük lehet kérdezni, és akkor külön topikot tud nyitni a kérdésének aki kérdez, és így nem lesz akkora káosz. Mit gondoltok?
    Félix (2007 nov) és Frida (2010 nov) mamája, a mamami adminisztrátora
    1001fonal.hu - természetes fonalak kötéshez, horgoláshoz

    Comment


      #3
      Kati! Livus szerint jár erre több szopis tanácsadó is. Lehet, hogy hasznos volna egy ilyen alfórum.
      Varda

      Roland (2007. december); Niké Boglárka (2013. április) anyuja

      Az igazságnak sok arca van

      Comment


        #4
        Jó! Nagyon jó ötlet Kattix!
        Szívesen válaszolok, akinek tudok. Még nem végeztem el ugyan a tanfolyamot, mert mindig elmaradt. Szekszárdon az LLL csoportban tanulok Fruzsinától, és hamarosan szeretnék egy saját csoportot itt Baján.
        De itt van például Forrásvíz Évi is, ő nagyon profi.
        Hajnalka vagyok, fiaim:Gergő 2006. május és Várkony 2008. február. Zoltán társam az úton.Ide írj, ne privit: sheavaj@gmail.com

        Comment


          #5
          Több szopis tanácsadó is van a fórumon, csak egyelőre nem volt aki vállalta volna az újabb "feladatot" hiszen már így is olyan sok helyen segítenek. Na még alszom erre egyet, mert most még eszembe jutott pár dolog...
          Félix (2007 nov) és Frida (2010 nov) mamája, a mamami adminisztrátora
          1001fonal.hu - természetes fonalak kötéshez, horgoláshoz

          Comment


            #6
            Kik a szoptatási tanácsadók?

            Sziasztok!
            Remélem nem bánjátok, ha pár szót szólok, ugyanis nagyon sok tévhit él azzal kapcsolatban, hogy ki a szoptatási tanácsadó. Már ott tartunk, hogy az, aki szoptatási kérdésben tanácsot ad, tehát bárki. A Szoptatásért Magyar Egyesület 40 órás "Korszerű szoptatási ismeretek" tanfolyamának elvégzése senkit sem jogosít fel arra, hogy laktációs szaktanácsadónak nevezze magát. Ez egy akreditélt továbbképzés egészségügyi dolgozóknak, és ugyan nagyon sok hasznos információt ad, de közel sem annyit, amivel tanácsadást lehetne folytatni, ahhoz több év, több ezer óra klinkai és szoptatási tanácsadási gyakorlat és komoly tudás kell:anatómiai ismeretek, élettan, endokrinológia, táplálkozástan, biokémia, immunológia, farmakológia, toxikológia, pszichológia, szociológia, antropológia, csecsemőfejlődés, szoptatással kapcsolatos technikai tudnivalók, szoptatást segítő eszközök használata, egészségnevelés, stb. szerepel.
            Magyarországon egyetlen formája sincs "még" ennek a tevékenységnek hivatalosan, pedig már évek óta teszik le a nemzetközi laktációs szaktanácsadói vizsgát egészségügyi dolgozók: védőnők, orvosok és szerzik meg az IBCLC fokozatot.
            És idézném Rózsa Ibolyát a Ligáról:
            A La Leche Liga (LLL) a legnagyobb és legtekintélyesebb szoptatást segítő szervezet a világon. 1956-ban alakult az Amerikai Egyesült Államokban. Olyan édesanyák alapították, akik maguk is szoptatták vagy szerették volna szoptatni kisbabájukat, és ehhez az ötvenes években nem sok segítséget kaptak. Rájöttek, hogy a tapasztalt édesanyák tudják legjobban segíteni a többi édesanyát: „mother-to-mother”. Olyan édesanyák válhatnak LLL-szoptatási tanácsadóvá, akik maguk is szoptatták kisbabájukat a Liga elvei szerint, tudják képviselni a Liga filozófiáját, részt vesznek a képzésben, majd megkapják az akkreditációt. Ekkor válnak hivatalosan LLL Vezetőkké. Ez egy aránylag hosszú folyamat.
            A Liga nem foglal állást vallási, politikai vagy egyéb, a szoptatást nem érintő kérdésekben.A ligavezetők önkéntes munkát végeznek, ingyen segítik a hozzájuk forduló édesanyákat telefonon, illetve baba-mama csoportokban. A ligavezetők valójában nem adnak tanácsot, csupán megosztják a rendelkezésükre álló információt az anyákkal, hogy ők jól informáltan tudják meghozni saját döntésüket. Magyarul azonban - jobb kifejezés híján - szoptatási tanácsadóknak hívjuk őket. A Liga képzett csoportvezetői mindig naprakész információval rendelkeznek, a szervezet mögött álló orvosi tanácsadó testület az adatok megbízhatóságáért felelősséget vállal.
            És vannak önkéntesen segítő édesanyák, akik folyamatosan képezve megukat támogatják az édesanyákat a szoptatásban.
            Köszönöm, hogy leírhattam!
            Csörgő Szülőhangoló

            Comment


              #7
              Én szerettem volna nagyon IBCLC lenni. Meg is mozgattam minden követ. A vizsgát le is tudnám tenni, de 900 órányi igazolt "tanácsadást" kellene tartanom. No, ezt nem tudom megoldani. Mégis, hogyan? Mondtam is R. Ibolynak, hogy sajnálom, hogy ilyen a rendszer, mert gyakorlatilag egy laikusnak (hiába vagyok orvos, jelenleg laikusnak számítok ) ez képtelenség, hogy öszejöjjön. Ezért lesznek általában gyerekorvosok, meg nőgyógyászok meg védőnők az IBCLC-k. Illetve akik valahogy meg tudják szervezni, hogy 900 órányi "tanácsot" elfogadjanak tőlük (nem is tudom, valaki mellett, védőnővel? elképzelésem sincs!)
              Livi

              Comment


                #8
                Liv, Iboly tud segíteni ebben is, szerintem ha még szeretnéd, beszélj vele!
                Bár látom, hogy mostanában nem aktuális, épp "saját élményt" fogsz gyűjteni
                Gratulálok!
                Csörgő Szülőhangoló

                Comment


                  #9
                  Szia Szilikon!

                  Tisztában vagyok azzal, amit leírtál, mert már több, mint két éve "épülök" be a Ligába! Tudom, hogy hosszú folyamat, de bízom benne, hogy hamarosan be tudom fejezni. (most Várkony miatt kicsit hanyagolom) Én nem szeretnék IBCLC lenni, de nem is tudnék, mert nincs eü végzettségem. Csak egyszerű segítő édesanya szeretnék lenni, mert látom, hogy itt vidéken mennyire elkeserítő a helyzet. Talán a fővárosban jobb, de itt senki sem áll a szoptatás pártján. Nem részletezem, hogy milyen durva dolgokkal ássák alá a szoptatást, már a kezdetek kezdetén. Az írásod második részével tudok azonosulni, ezt is teszem. Nem áll szándékomban pénzt elfogadni soha, eddig sem tettem. Szoptatási tanácsadónak sem óhajtom nevezni magam, itt csak azért használtam ezt a kifejezést, mert nincs jobb. Nincs olyan kifejezés, ami pontosan és mások számára is érthetően kifejezné, azt, amit egy segítő szándékú ligás anya lefed. Csak emiatt használtam ezt a szót. Bocsánat, ha ezt sértésnek érezted. Tisztában vagyok vele, hogy mi munka áll egy laktációs szaktanácsadó mögött, de pusztán azzal, hogy ezt a kifejezést használtam, nem akartam versenyre kellni veletek. Pici sértettséget érzek a szavaid mögött, de hidd el nem állt szándékomban senkit félrevezetni. Írtam is, hogy tanfolyamot nem végeztem. (az már más kérdés, hogy azért nem, mert érdeklődés hiányában elmaradt) De folyamatosan képzem magam, rengeteg könyvet elolvastam, rendelkezem a Liga aktuális információival. Sőt, saját erőmből könyvtárat tartok fenn, és kölcsönzöm a kismamáknak. Hidd el, szükség van a vidéki "bástyákra" is a Ligánál, mert nem mindenkinek van lehetősége több száz kilométert utazni a segítségért. De általában nem is tudnak róla, hogy ilyen is van, sajnos Budapest még mindig fényévekre van tőlünk. Sokszor elég annyi, hogy elolvassák a Szoptatás című könyvet, és aztán már csak pár kedves szóra, bátorításra van szükség. Legtöbbször a saját példám segít, Gergővel rengeteg szoptatási problémát megéltem, de nem adtam fel, még mindig szoptatom. Csak ennyi, elmondom amit gondolok, továbbadom a tapasztalatot. Ha olyan esettel találkozom, ami már nem esik ebbe a kategóriába, mindig tovább küldöm az anyukát IBCLC-hez. Szóval csak megosztom az információimat, pont úgy, ahogy a Ligáról szóló második részben leírtad. TE is LLL szoptatási tanácsadónak nevezted, nincs is másik jobb kifejezés. Igazán sajnálom, ha a topikkal ellenérzéseket váltottam ki belőled. De akkor is nagyon nagy szükség van itt a "munkámra"! Egy IBCLC-nek nincs ideje az összes vidéki kismama lelkét pátyolgatni, mindenkit biztatni, mert legtöbbször nem is szoptatási problémával állok szemben, csak egyszerű információ hiánnyal és bizonytalansággal. Nem egy pálya, amin mozgunk. Én csak "szócső" vagyok, mert XXI. század ide vagy oda, az információk a helyes szoptatással kapcsolatban, még mindig nem szűrődtek le ide vidékre. Ebben segítek én, és ha baj van, ott vannak az igazi laktációs szaktanácsadók szerencsére. El tudom dönteni, hogy mikor kell továbblépni feljebb.
                  Szóval én csak „mother-to-mother” vagyok, nem is áll szándékomban mást csinálni. Sajnálom, ha félreértettél.
                  Hajnalka vagyok, fiaim:Gergő 2006. május és Várkony 2008. február. Zoltán társam az úton.Ide írj, ne privit: sheavaj@gmail.com

                  Comment


                    #10
                    Drága Hajnalka!
                    Sértettségről szó sincs, dehogy!!!!!!
                    Nagyon nagyra becsülöm, amit teszel, ez a leghasznosabb valóban: saját tapasztalatot a szakszerű információval átadni az édesanyáknak. Igazán kevesen vannak még, akik ezt önkéntesen teszik(tesszük)
                    Sajnos gyakran találkozni önjelölt tanácsadókkal internetes portálokon, szponzorált tartalmaknál, így egyedül az a cél vezérelt, hogy aki a topik témája miatt idejön, az lássa pontosan, hogyan is van ez. Iboly is ezért vette bele a könyvébe és ezért is terjeszti (én is) minden fórumon.
                    Szóval, kérlek, ne haragudj, ha bántásnak lehett venni, sajnos az írott szó mindig más, mint az élő. Tudom, hogy sokszor "pattogósabbra" sikerül, amit írok, mint szeretném, bocsánat!
                    Egyébként egy csónakban evezünk, és biztosan ismersz is, mert egy levlistán vagyunk
                    Csörgő Szülőhangoló

                    Comment


                      #11
                      Hajni, én nem vagyok IBCLC és a szoptatással én is önkéntes munkában foglalkozom.Két éve vezetek egy szoptatást támogató csoportot a városban, ezen felül pedig emilben, telefonon fordulnak hozzám édesanyák. Szóval egyáltalán semmi okom rá, hogy konkurrenciának tartsalak, ez egyáltalán eszembe sem jutott!!!!! A célom ismétlem csak az volt, hogy erről a területről, erről a munkáról, ami a hétköznapi édesanyák számára kevéssé ismert, de még az egészségügyben dolgozók számára is, információt adjak.
                      Csörgő Szülőhangoló

                      Comment


                        #12
                        Hajni, nagyon jó, hogy segíteni akarsz és tudsz másoknak!! néha tényleg csak bátorítás kell, mert pl van olyan doki aki azonnal tápszert javasol, pedig anyukának van bőven teje csak mondjuk valamiért sír a gyerek közben. az nem érdekli miért, csak az h jöjjön a tápszer, anyuka meg apadjon el aztán kész. na ilyenkor egy két jó tanács és megy a szopi!!!
                        ha meg komolyabb probléma van, biztos segítséget kérnél! szóval hajrá

                        bár én se tanácsadó se tapasztalt anyuka nem vagyok, csak egy vélemény
                        Kockapaci (F 2007.tél, A 2013.tél és L 2015. tavasz)

                        Comment


                          #13
                          Kedves Szilikon!

                          Igen, az írott szó "átka", hogy gyakran félreértjük egymást. Részemről sincs sértettség, csak úgy éreztem engem is betettél az "önjelölt" tanácsadók sorába, akiket magam sem kedvelek. Ezért írtam le részletesen, hogy én hogyan gondolom ezt a "tanácsadóságot". Örülök, hogy így reagáltál, mert tényleg egy hajóban evezünk. Kellene egy jó kifejezés "ránk", segítő édesanyákra is, olyan, ami mások számára is érthető és kifejező, és mégsem tévesztenek össze a laktációs szaktanácsadókkal.
                          Szóval peace!!
                          Hajnalka vagyok, fiaim:Gergő 2006. május és Várkony 2008. február. Zoltán társam az úton.Ide írj, ne privit: sheavaj@gmail.com

                          Comment


                            #14
                            Egyébként felénk szinte semmiről nem tudnak az édesanyák, nemhogy még fogalmi zavarban legyenek. Egyetlen hely ahova fordulni tudnak az a védőnő. Aki még manapság is olyanokat tanácsol a három hónapos baba anyukájának, ha a baba nem kakil "eleget", hogy adjon neki barackot. Vagy a gyakori éjszakai ébredés megoldása céljából esti tejpépet javasol, hogy "jóllakjon" a baba.
                            Itt van ránk igazi nagy szükség, hogy merje valaki azt mondani, hogy ez baromság. Előhozni a legújabb kutatások eredményeit stb.
                            Hajnalka vagyok, fiaim:Gergő 2006. május és Várkony 2008. február. Zoltán társam az úton.Ide írj, ne privit: sheavaj@gmail.com

                            Comment


                              #15
                              Kockapaci!

                              Sajnos teljesen általános gyakorlat felénk, amit leírtál. Ezért is csinálom, mert megszakad a szívem, hogy tápszeres a baba, pedig anyukának láthatóan van teje, de ha nem segítünk, előbb-utóbb elapad.
                              Köszönöm a bátorítást! Jól esett, bár elég elszánt vagyok.
                              Hajnalka vagyok, fiaim:Gergő 2006. május és Várkony 2008. február. Zoltán társam az úton.Ide írj, ne privit: sheavaj@gmail.com

                              Comment

                              Mamami portál footer

                              Összecsuk

                              Friss bejegyzések

                              Összecsuk

                              Cikk a mamami portálról

                              Összecsuk

                              szivárvány
                              Betöltés...
                              X