Megújult a mamamibolt webshop! Teszteljétek velünk!
Karácsonyi ajándékötletek mamáknak és babáknak!
SZEMÉLYES ÁTVÉTEL Budapesten és Debrecenben dec. 24-ig!

Vissza   Mamami Fórum > Mamami témák > Alter nevelés

Alter nevelés Felnőnek, így is, úgy is...?! Kontinuum elv, kötődő nevelés és hasonló ideák boncolgatása

Hirdetés a mamamin

Válaszol

Topik eszközök Keresés ebben a topikban
Régi 2008-05-16, 08:05   #11
ajsa008
Mamami újonc

Összes hozzászólás: 13
Alapbeállítás

Szia Livi!
De örülök, hogy írtál már annyi hasznosat olvastam nálad!! Végülis azok is segítettek, hogy eddig eljutottunk a döntésünk felé-úgyhogy köszönet!
Engem zavar ez a gyerekjóléti ellenőrzés (általában az ellenőrzéseket sem szeretem nem tudod esetleg, hogy ez pontosan mit takar, miből áll? vagy csak formális jellegű?

köszönöm!
eszter
ajsa008 nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2008-05-16, 11:19   #12
liv731
Mamille

liv731 avatarja

Hely: Pécs
Összes hozzászólás: 1.609
Alapbeállítás

Szia Eszter! Nincs mit! Mi még nem döntöttünk, de nagyon jó lenne! Sajnos, még fogalmam sincs a gyerekjóléti izéről, de a blogomra kommentelő otthonoktatók azt írták, hogy semmi jelentősége nem volt, inkább ilyen "na, nézzük ezt a csodabogár családot-vizsgálat" jellegű. Általában nem kötözködnek senkivel, de ezt is biztosan iskolája válogatja. Van egy olyan érzésem, hogy érdemes rugalmas iskolát/igazgatót választani.
liv731 nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2008-05-16, 17:28   #13
ajsa008
Mamami újonc

Alapbeállítás

Sziasztok!
Erre találtam még rá:"A magántanulókra vonatkozó szabályokat hazánkban két jogszabály tartalmazza: az egyik a közoktatásról szóló 1993. évi 79. törvény, a másik a nevelési oktatási intézmények működéséről szóló 11/1994. (VI. 8.) MKM rendelet.

A közoktatási törvény kimondja, hogy 7. § (1) A tankötelezettség - a szülő választása alapján - iskolába járással vagy magántanulóként teljesíthető.
Tehát szabad a választás, de azért nem teljesen, mert ugyanezen § következő bekezdése megszorítást tartalmaz:
(2) Ha az iskola igazgatója vagy a gyámhatóság, illetve a gyermekjóléti szolgálat megítélése szerint a tanulónak hátrányos, hogy tankötelezettségének magántanulóként tegyen eleget, vagy az így elkezdett tanulmányok befejezésére nem lehet számítani, köteles erről értesíteni a gyermek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes önkormányzat jegyzőjét. A jegyző dönt arról, hogy a tanuló milyen módon teljesítse tankötelezettségét. Hátrányos helyzetű tanuló esetén az iskola igazgatójának a döntéséhez be kell szereznie a gyermekjóléti szolgálat véleményét.
Ezt a rendelkezést konkretizálja a fent említett rendelet:
23. § (1) Ha a tanuló - szülőjének a közoktatási törvény 7. §-a (2) bekezdésében szabályozott választása alapján - tankötelezettségének magántanulóként tesz eleget, az erről való bejelentést követő három napon belül az iskola igazgatója beszerzi a tanuló lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes gyermekjóléti szolgálat véleményét, annak eldöntésére, hátrányos-e ez a megoldás a tanulónak. A gyermekjóléti szolgálat tizenöt napon belül köteles megküldeni véleményét.
(2) Ha a tanuló tanulmányi kötelezettségének a szülő döntése alapján magántanulóként tesz eleget, felkészítéséről a szülő gondoskodik, illetőleg a tanuló egyénileg készül fel. Az az iskola pedig, amellyel a tanuló tanulói jogviszonyban áll - kivéve, ha a tanuló független vizsgabizottság előtt ad számot tudásáról - állapítja meg a tanuló érdemjegyeit és osztályzatait, továbbá dönt - minden esetben - a tanuló magasabb évfolyamra lépésével kapcsolatos kérdésekben.

A közoktatási törvény még a tanuló jogainak felsorolásakor is kimondja, hogy a tanuló joga, hogy magántanuló legyen. A magántanulót az iskola valamennyi kötelező tanórai foglalkozása alól fel kell menteni. ... Az, akit felmentettek a kötelező tanórai foglalkozásokon való részvétel alól, az igazgató által meghatározott időben, és a nevelőtestület által meghatározott módon, ad számot tudásáról.
A törvényben nincs meghatározva az értékelés módja, gyakorisága: akár a tanuló otthoni munkái alapján is lehetőséget látok az értékelésre, amennyiben az iskola elég rugalmas.

Azt is megtaláltam, miért idegenkednek a magántanulóktól az iskolák, egyszerűen anyagi okokból: nem jár rájuk normatíva! Ez azonban csak azon magántanulókra igaz, akik saját döntésük alapján lesznek azok.

Az igazgatóknak nem érdekük, hogy valaki saját döntése alapján magántanuló legyen, így tényleg érdemes kis protekciót szerezni náluk, de ha a jegyző az ismerősünk, az sem rossz. Az önkormányzaton ugyanis mégiscsak a jegyző a minden, és az önkormányzat az iskola fenntartója... továbbá az övé a végső szó magántanulás engedélyezésekor is!"

Úgyhogy Livi jó a megérzésed a rugalmas igazgatóval
A lényeg tényleg ezen van, mert utána igencsak angy a szülő szabadsága, nincsenek konkretizálva dolgok. De persze a felelősség is!
A www.otthonoktatas.extra.hu oldalt (is) ajánlották még, ha esetleg van, aki még nem ismeri..
Régi 2008-05-16, 17:47   #14
kattix
Mamadmin

kattix avatarja

Hely: Budapest XII.
Összes hozzászólás: 4.384
Alapbeállítás

Hű, már most rengeteget tanultam tőletek. Köszi az infokat Livi és Eszter.

Nagyon izgalmasan hangzik, azzal együtt, hogy én nem merném bevállalni, magam miatt (nem érzem, hogy képes lennék rá).

És engem érdekelne az, hogy az iskolai közösség szerepét hogyan "pótolják" (nem jó szó) az otthonoktatók. Ez nekem mindig is nagy kérdőjelként lebegett amikor az otthonoktatásról hallottam, de hozzáteszem rögtön, hogy nem mélyedtem még soha bele a témába, úgyhogy ez lehet hogy bugyuta kérdés. Ja, és iskolás gyerekem se volt, csak én voltam iskolás.
Régi 2008-05-25, 08:37   #15
tintababa
Mamille

tintababa avatarja

Hely: Budapest VII.
Összes hozzászólás: 1.394
Alapbeállítás

nekem voltak ismerőseim, akik otthon oktatták a gyerekeiket, sőt magánsulit is kezdtek más gyerekeknek, de nem voltak sokan, talán12-en.
Ebben a konkrét családban nem vált be a dolog, mert a közösségbe sosem tudtak később beilleszkedni, az azóta már felnőtt gyerekek. Persze szülőtől függ sok minden, ők konkrétan már ott tartanak, hogy totál rossz a szülőkkel való viszony, az unokáikat sem láthatják a szülők. Szóval gáz. De hallottam én is olyan vidékre le és kiköltözöttekről, akik saját kis kolóniában élnek és úgy tanítják a gyerekeket is, és csak jót hallani.

Talán kevesen vannak, akiknek a munkájuk ezt megengedi, és alkalmasak is a feladatra, hiszen a gyerek jövője a tét. Igazolást pedig csak a jövő ad majd, az, hogy milyen emberek lesznek.

Szerintem azért gyerekfüggő is a dolog, én imádtam a sulit, a gyerekközösséget, de pl a tesómnak talán jobb lett volna, ha magántanul, ő utálta a reggel 8-tóli kötött programokat. most is ilyen, de olyan egyetemet végzett, olyan a munkája is, hogy nem kell sanyargatnia magát.

én konkrétan (pedagógusként) nem merném állítani, hogy alkalmas lennék rá. elég nagy tudomány akár írni olvasni megtanítani, és nem elfogultnak lenni. én kicsit olyannak érzem ezt, mintha magamat akarnám megműteni, nekem nem menne.

mindezt nem kedvszegésnek szántam, vagy kötözködésnek, csak szabad véleménnyilvánításnak, tehát nem kell egyetérteni, mindennek több oldala van.
tintababa nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2008-05-25, 23:30   #16
harmat
Mamami újonc

harmat avatarja

Összes hozzászólás: 10
Alapbeállítás

Idézet:
tintababa eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
ők konkrétan már ott tartanak, hogy totál rossz a szülőkkel való viszony
Én most töltöttem el egy hetet 8 otthonoktató családdal, barátokkal mentünk és a mi gyerekeink voltak a legkisebbek. És csodák csodája, a tinédzserek élvezik szüleik és testvéreik társaságát, tudnak beszélgetni felnőttekkel (is). (Ez utóbbi egyáltalán nem jellemző az itteni tinikre, sajnos.) Nagyon pozitív élmény volt, hogy ilyenek lehetnek majd talán a mi gyerekeink. Végig olvadoztam, hogy milyen jól döntöttem

Idézet:
tintababa eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
elég nagy tudomány akár írni olvasni megtanítani, és nem elfogultnak lenni. én kicsit olyannak érzem ezt, mintha magamat akarnám megműteni, nekem nem menne.
Konduktornak vagy gyógytornásznak lenni is egy kitanult szakma, mégis megtanulnak a mezei szülő gyerekei járni, nem? Bár gondolom pedagógusként az ember megtanul egy csomó mindent, ami iskolai környezetben fontos, és otthon nem feltétlenül úgy van - iskolában nem lehet 30 gyerekhez alkalmazkodni, többek között, otthon ez a probléma nem áll fenn. Nem biztos, hogy olyan könnyű kilépni az iskolatanár szerepből, mint anyának maradni, aki tovább tanítgatja az élet dolgaira a gyerekét három éves koron túl is.
harmat nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2008-05-26, 15:18   #17
vadrózsa79
Mamamia!

vadrózsa79 avatarja

Hely: Kápolnásnyék
Összes hozzászólás: 666
Alapbeállítás kortársakat a gyereknek!

Nem kedvszegésnek... Akiket én ismerek, ugyanaz a rossz helyzet: a gyerekek (fiatal huszonévesek) nem képesek közösségi életre és normális párkapcsolatra. És kínszenvedés számukra a felsőfokú iskola. Hozzáteszem, hogy a kedves anyuka egy elviselhetetlen perszóna...
Mindebből, csak annyit, hogy kortárs közösségre a gyereknek szüksége van, de ez nem feltétlenül kell, hogy az iskola legyen. Lehet sportkör, énekkar, rajzszakkör stb. Fontos, hogy megtanuljon a kortársai közt is élni, és velük közös célokért együtt küzdeni (úgyhogy csapatsport és nem egyéni, amit javasolnék)
vadrózsa79 nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2008-05-26, 16:40   #18
ajsa008
Mamami újonc

Alapbeállítás

sziasztok!
látom újjáéledőben a topic
1. hát én nagyon csapatsport+versenysport ellenes vagyok az általános iskolai korúaknál (waldorfék erről sokat tudnának 'mesélni', hogy iért is nem jó ez egy fejlődő gyermeknek) szerintem az állandó versenyre, küzdésre abszolút nincsen szüksége a gyereknek
2. a mai iskolákban én nem igazán hiszem, hogy remek közösségre találhat egy gyermek, persze kivételek vannak, tudom, de úgy általában biztosan nem
3. nem hinném, hogy feltétlenül, annyira, de annyira lényeges a kortársi közösség (pláne nem az iskolai) kortársak és nem kortárs gyerkőcök között pedig számtalan más módon is lehet
-természetesen ez is gyerekfüggő lehet, de a sajátjaimnál azt látom, hogy sokkal inkább megértik magukat egy pár évvel idősebbel vagy akár felnőttekkel, mint hasonkló korúakkal
4. a mai, magyarországi oktatási rendszer, a pedagógusok nagy része bizony igen sok kívánnivalót hagy maga után (és még finom voltam-szintén vannak persze kivételek)...nem szívesen engedném gyermekeimet közéjük, nem tudnám rá bízni őket jó szívvel (pedig magam is pedagógus (is) vagyok) és ezt éppen a jövőjük miatt/érdekében mondom/teszem
5. sikerült számos otthonoktatós családdal felvennem a kapcsolatot, most hogy mi is erre az útra lépünk, náluk eddig csak + a tapasztalat
6. ami nagy előny, pozitívum a minden tekintetben értendő szabadság, úgy tanítom, ahogy neki a legjobb, ahogyan a legtöbbet kihozhatja saját magából (és nem én, nem a pedagógus, az iskola..belőle) olyan ütemben, rendszerben, ahogyan a neki legjobb (mivel jelenleg semmi nincsen szabályozva, csak az, hogy mikorra kell egy bizonyos célt elérni, de addig úgy jut el, ahogyan szeretne) és szerencsére alsó tagozatban még vizsgázni sem kell..
no egyelőre ennyi, majd folytatom

/kedves harmat, ti is erre készültök?/
Régi 2008-05-26, 18:06   #19
zsuzsmuzs
Mamille

Hely: valahól Európában
Összes hozzászólás: 5.141
Alapbeállítás

Bocs a bele pofazasert, nem ertek a dologhoz, nem foglalkoztam vele sokat, szoval ez csak a sajat tapasztalatom/velemenyem.
En ugy nevezett "alternativ" elemi iskolaba jartam (nem waldorfba, hanem montessori a neve, nem tudom mennyire ismert). Ott sem volt semmi verseny, jegyeket se nagyon kaptunk csak ev vegen a bizonyitvanyon es annak sem volt nagy jelentösege. Pl. a többiek jegyet nem is tudtuk. A nagy motto meg az volt, hogy "engedj magadnak idöt" szoval probaltak mindent a gyerek sajat tempojaban csinalni. Maga a tantargyak is masak voltak mint egy normal iskolaban, rengeteg "szabad foglalkozas" volt, ahol olyan dolgokkal foglalkotzunk ami erdekelt minket.
Es mit mondjak? En utaltam. Szeretem a versenyt es igenyeltem is, nagyon hianyzott, hogy nem volt. Utanna meg "rendes" iskolaba jartam azt meg nagyon szerettem (bar ott sem volt jellemzö a verseny, akkori nemet oktatasban nem tartottak tul nagy becsben a versenyzest). Szoval ez is gyerek függö, szerintem nem lehet ugy globalisan azt mondani, hogy az art a gyereknek. Nekem nem volt en meg ugy erzem, hogy pont ez artott.

Különben ferjem is volt egy evet magantanulo (10.-es koraban), interviewolhatom, hogy az akkor, hogy is volt pontosan vizsgakkal stb.

Utoljára módosítva: zsuzsmuzs által : 2008-05-26 18:09
zsuzsmuzs nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2008-05-27, 08:07   #20
outsider
Mamami újonc

Összes hozzászólás: 27
Alapbeállítás

Zsuzsa
Kicsit irigyellek a montessoriért, bár iskolákról még nem nagyon informálódtam, de az óvoda nekem szimpi lenne, csak itthon nemigen lehet találni.
outsider nem elérhető   Válaszol idézettel
Válaszol

Topik eszközök Keresés ebben a topikban
Keresés ebben a topikban:

Részletes keresés

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz topikot
nem írhatsz hozzászólást
csatolhatsz
hozzászólást nem javíthatsz

A BB code = bekapcsolva
Smileyk bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva

Fórum ugrás

A pontos idő 05:57 , a GMT +2 időzóna szerint.