Megújult a mamamibolt webshop! Teszteljétek velünk!
Karácsonyi ajándékötletek mamáknak és babáknak!
SZEMÉLYES ÁTVÉTEL Budapesten és Debrecenben dec. 24-ig!

Vissza   Mamami Fórum > Mamami témák > Alter nevelés

Alter nevelés Felnőnek, így is, úgy is...?! Kontinuum elv, kötődő nevelés és hasonló ideák boncolgatása

Hirdetés a mamamin

Válaszol

Topik eszközök Keresés ebben a topikban
Régi 2009-10-06, 06:27   #101
Elektra
Mamille

Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 2.166
Alapbeállítás

Katt, én is szívesen belepillantanék az oo-s mindennapjaitokba, ha van időd és/vagy kedved írni róla.
Angliában mi a jogi háttere az oo-nak? Azt tudom, hogy Amerikában minden államban kicsit más, de gondolom az Egyesült Királyságban egységes, ugye?

Marywolf, tudnál linket adni living book témában? Fura, mert a kifejezés nem ismerős, de a fogalom, vagy módszer igen, mintha olvastam volna róla, csak nem emlékszem hol.

Egy nagyon jó otthoni könyvtár nekem is nagy álmom! Könyvem elég sok gyűlt össze az életem során, de semmi átgondoltság nem volt benne sokáig, és ez meg is látszik, a nagy rész értéktelen.

Nagy terveim vannak nekem is, csak nem is tudom hogy kezdjem el, egyenlőre listákat próbálok írni, hogy milyen könyveket szeretnék, de érdekelne, hogy oo szempontból, és living book szempontból milyen könyvek, vagy konkrétan melyikek lennének a legjobbak.
Persze ott a könyvtár, amit nagyon szeretek, szerncsére a lányom is, de mind a ketten szeretjük, hogy igenis vannak könyvek, amik a miénk, amit bármikor le lehet venni a polcról. Ez kezd off lenni, azt hiszem.

Én sem vagyok tanárellenes egyáltalán, volt az életemben néhány nagyon meghatározó tanár pozitív értelemben. (Sajnos negatív élmények is). Iskola ellenes sem vagyok, de örülök, hogy nem csak ez az egy út van.

Még nem tudom a mi utunk mi lesz.

Enki: ez nagyon érdekes téma, mert a waldorf módszereit használja, arra alapoz, de kivesz belőle sok mindent tudatosan, ami leginkább a szellemi háttere a waldorfnak. Ez bennem elindít egy csomó kérdést.
Elektra nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2009-10-06, 06:39   #102
Elektra
Mamille

Alapbeállítás

Én szeretném hinni, hogy nem KELL mindenképpen a pedagógusi képzettség és iskolában szerzett tapasztalat.
Ezt abból gondolom, hogy sok családról, és gyerekről olvastam, ahol ilyen irányú képzettség nélkül otthonoktatott az édesanya, és a gyerekek megtanultak írni, olvasni, számolni, egyetemet végeztek, munkát kaptak, dolgoznak, sikeres, boldog, művelt, kiegyensúlyozott, szocialiázódott felnőttek lettek.

Ahol több évtizedes hagyománya van az ottonoktatásnak, ott statisztikák is készültek, Marywolf írt is róla. Én magukat a statisztikákat nem kerestem (még) meg, de sok helyen olvastam utalást rá, gondolom tényleg léteznek. Azt nem hiszem nincs benne, hogy ott hány szülőnek volt pedagógusi végzettsége és tapasztalata, vagy kért meg valakit, akinek volt, hogy segítsen, de biztos, hogy nem mindenki. Hajlanék rá, hogy a kisebbség.

Utoljára módosítva: Elektra által : 2009-10-06 06:41
Régi 2009-10-06, 09:12   #103
cukorborsó
Mamille

cukorborsó avatarja

Hely: XIII. ker.
Összes hozzászólás: 1.519
Alapbeállítás

Idézet:
marywolf eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Abban a családban, ahol kell a két kereset, mert amúgy úszik a lakás és szörnyen rossz anyagi helyzetbe kerülnek, ők kénytelenek azt választani, hogy a gyerek megy az iskolába, óvodába és sajnos a bölcsödébe.
Szerintem ez az általános, bár a "kénytelenek" szó egy kicsit erős.
Régi 2009-10-06, 09:22   #104
cukorborsó
Mamille

cukorborsó avatarja

Alapbeállítás

Idézet:
Elektra eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Én szeretném hinni, hogy nem KELL mindenképpen a pedagógusi képzettség és iskolában szerzett tapasztalat.
Ezt abból gondolom, hogy sok családról, és gyerekről olvastam, ahol ilyen irányú képzettség nélkül otthonoktatott az édesanya, és a gyerekek megtanultak írni, olvasni, számolni, egyetemet végeztek, munkát kaptak, dolgoznak, sikeres, boldog, művelt, kiegyensúlyozott, szocialiázódott felnőttek lettek.
Nekem van vézetségem, biztos tudnám otthon oktatni a gyerekem, de mégsem tenném.
Nem vagyunk egyformák.

Látom, hogy sokatoknál erős az elhatározás, nem tudlak meggyőzni az ellenkezőjéről, úgyhogy tovább meg se próbálom. Ha valami módszertani kérdésen tudok segiteni szóljatok nyugodtan.
Jó volt kicsit szakmáról beszélgetni, még ha nem is értünk mindenben egyet.
Régi 2009-10-06, 09:24   #105
cukorborsó
Mamille

cukorborsó avatarja

Alapbeállítás

Idézet:
cukorborsó eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Nekem van vézetségem

értsd: végzettségem
Bocs, de sietve kell irnom.
Régi 2009-10-06, 09:43   #106
ikra
Mamille és WAHM

ikra avatarja

Hely: Fejér megye
Összes hozzászólás: 8.546
Alapbeállítás

Agatha Christie-ről szóló életrajzi könyvben olvastam, hogy a nővére iskolába járt, de amikor ő lett iskoláskorú, édesanyja meggyőződése az lett, hogy az iskola helyett otthon oktassa őt. A nővére (jópár év volt köztük) és édesanyja, ill ha jól emlékszem később magántanárok tanították, és Agathára jellemző remek humorral mondogatta, hogy ugyan bizonyos tárgyakból kicsit hiányos a műveltsége, viszont az otthonoktatásnak köszönheti, hogy később sosem volt probléma számára, ha új ismereteket kellett megszereznie, az új dolgok felfedezése mindig új és érdekes kihívás volt számára, illetve nagyon könnyen és szívesen tudott könyvekből, saját maga által összegyűjtött információkból autodidakta módon új ismereteket megszerezni (pl asszem gyógyszerészi képzettséget is így szerzett, ill a könyveihez is sok mindenhez kellett kutatómunkát végezni).
Nem állítom, hogy ez normál iskolában nem valósítható meg, de tény, hogy más tapasztalatok vannak többségben. Tulajdonképpen elég nehéz is egy nagy csoport gyerek valamennyi tagjának megfelelő tanulási módszert kidolgozni, hiszen minden gyereket mással lehet "megfogni".
Én ugyan nem gondolkodom otthonoktatásban, de nagyon szeretnék jó iskolát találni a fiaimnak, és örömmel olvasgatom a soraitokat.

Cukorborsó, nem menj el, szerintem nagyon hasznosak a te hozzászólásaid is!

Eszter
B1 (2004) és B2 (2007)

Új termékek érkeztek! http://dejavuvilag.hu/
Facebook, naponta frissül: https://www.facebook.com/dejavuvilag
Mamami topik: http://www.mamami.hu/forum/showthrea...t=deja+vil%E1g[/size]
ikra nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2009-10-06, 11:18   #107
marywolf
Mamille

marywolf avatarja

Hely: Szeged
Összes hozzászólás: 1.226
Alapbeállítás

Rita, összefoglaló, szerteágazó linket én sem tudok adni.
Nem emlékszem, hogy hol olvastam róla először, de élek a gyanuperrel,hogy nekem is barátnőm mondta és utána gugliztam rá.
Más blogok is említik, mint a Zimonyi, meg a Matrózképző.
De itt van két link, bár az egyik csak említi, a másik pedig egy könyvlista
http://learninglifethroughunschoolin...forgotten.html

http://www.antlife.org/natural-living-book-list/

Biztos, hogy van valahol tematikus oldal is róla, amint találok, szólok.
De most hogy kérdezted, belefutottam pár érdekes linkbe még, lehet, hogy majd írok róla egy blogbejegyzést, bár mi még nem tartunk ott, hogy ennek nagy részét a gyakorlatban is használhatnánk, báááááár, Bernát ma megtanulta, hogy a nyúl nem eszik sajtot, hanem répát, és ez is ugyanaz a tanulás, mint amikor már ott tartunk, hogy a nyuszi emlős és nem madár. És egy csomó mindent a Tesz vesz,meg a Böngészős mesekönyvekből tanul meg, ezek a kicsinek való Living Book-ok.
marywolf nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2009-10-06, 19:47   #108
Elektra
Mamille

Alapbeállítás

Idézet:
marywolf eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Rita, összefoglaló, szerteágazó linket én sem tudok adni.
Nem emlékszem, hogy hol olvastam róla először, de élek a gyanuperrel,hogy nekem is barátnőm mondta és utána gugliztam rá.
Más blogok is említik, mint a Zimonyi, meg a Matrózképző.
De itt van két link, bár az egyik csak említi, a másik pedig egy könyvlista
http://learninglifethroughunschoolin...forgotten.html

http://www.antlife.org/natural-living-book-list/

Biztos, hogy van valahol tematikus oldal is róla, amint találok, szólok.
De most hogy kérdezted, belefutottam pár érdekes linkbe még, lehet, hogy majd írok róla egy blogbejegyzést, bár mi még nem tartunk ott, hogy ennek nagy részét a gyakorlatban is használhatnánk, báááááár, Bernát ma megtanulta, hogy a nyúl nem eszik sajtot, hanem répát, és ez is ugyanaz a tanulás, mint amikor már ott tartunk, hogy a nyuszi emlős és nem madár. És egy csomó mindent a Tesz vesz,meg a Böngészős mesekönyvekből tanul meg, ezek a kicsinek való Living Book-ok.
Nagyon köszönöm, majd böngészgetek és guglizok én is, de ezeket mindenképpen megnézem!
Régi 2009-10-07, 09:46   #109
katt
Dumamami

Összes hozzászólás: 106
Alapbeállítás

Idézet:
cukorborsó eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Azt azért hagy kérdezzem meg oo mellett az anyukák tudnak dolgozni a szakmájukban is, marad rá idő?
Az én környezetemben van példa dolgozó anyukákra, tehát nem lehetetlen. Attól is függ, mi a szakmád, van-e lehetőség részmunkaidőre. Ismerek olyan családot (kettőt, ha-ha), ahol mindketten félidőben dolgoznak és felváltva vannak a gyerekekkel, hétvégén meg együtt. Egyedülanyukát, aki művészeti szakköröket, foglalkozásokat tart gyerekeknek és viszi magával a sajátját. Meg még néhányat, aki szakmát váltott és otthonról dolgozik.
Viszont valóban, a legtöbben otthon vannak "főállásban".

Nálunk nem nagycsaládosok vannak jellemzően. Ismerek vagy 35 családot, 1-2-3 gyerekesek, persze ezekből még lehet nagycsaládos az évek alatt . És van egy keresztény csoport is a városban, meg a két csoport között átfedés is.
Itt Angliában azt szokták mondani, hogy ez az oo egy fehér, középosztálybeli dolog (hóbort, divat, mit tudom én mi). Ezt sem igazán látom. Mindenfélék vagyunk.
katt nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2009-10-07, 10:06   #110
katt
Dumamami

Összes hozzászólás: 106
Alapbeállítás

Idézet:
Elektra eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Angliában mi a jogi háttere az oo-nak? Azt tudom, hogy Amerikában minden államban kicsit más, de gondolom az Egyesült Királyságban egységes, ugye?
Anglia és Wales egységes, ha jól tudom, Skóciában kicsit máshogy van. (É-Írországról nem tudok semmit.) 5 éves kortól tankötelesek a gyerekek, ha évközben van szülinapja, akkor onnantól. Valójában abban a szeptemberben mennek a gyerekek, amikor még négyévesek.
Úgy hiszem talán nálunk van a szülőnek a legnagyobb szabadsága oktatás szempontjából. Nem kell az iskolai tananyag, vagy akár módszer szerint haladni. Nem kell beadni semmiféle szülői értékelést, vagy gyerek munkáját, a gyerekeknek nem kell évente vizsgázniuk. Még be sem kell jelenteniünk sehova a szándékunkat.

Az önkormányzat iskolaosztálya elvileg ellátogat évente egyszer, de annyira túl vannak terhelve, hogy leginkább oda mennek, ahol problémák vannak, iskolakerülő gyerekek, ilyesmi. Illetve, ha állami iskolából kiveszed a gyereked, akkor az iskolának jelentési kötelezettsége van, akkor is meglátogat valaki.

Már egy ideje meg akarják változtatni ezt a "szabados" rendszert , nekem nem is lenne ellenemre egy picivel több szabályozás, például ez, hogy be sem jelentjük. Bár talán ez adja a legtöbb szabadságot, mert senki sem fogja számonkérni rajtunk, hogy miért nem olvas az ötéves rövid mondatokat.

Utoljára módosítva: katt által : 2014-03-20 22:52
katt nem elérhető   Válaszol idézettel
Válaszol

Topik eszközök Keresés ebben a topikban
Keresés ebben a topikban:

Részletes keresés

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz topikot
nem írhatsz hozzászólást
csatolhatsz
hozzászólást nem javíthatsz

A BB code = bekapcsolva
Smileyk bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva

Fórum ugrás

A pontos idő 02:18 , a GMT +2 időzóna szerint.