Megújult a mamamibolt webshop! Teszteljétek velünk!
Karácsonyi ajándékötletek mamáknak és babáknak!
SZEMÉLYES ÁTVÉTEL Budapesten és Debrecenben dec. 24-ig!

Vissza   Mamami Fórum > Mamami témák > Alter nevelés

Alter nevelés Felnőnek, így is, úgy is...?! Kontinuum elv, kötődő nevelés és hasonló ideák boncolgatása

Hirdetés a mamamin

Válaszol

Topik eszközök Keresés ebben a topikban
Régi 2016-05-17, 07:58   #1001
Momomama
Mamille

Momomama avatarja

Összes hozzászólás: 2.480
Alapbeállítás

Én is így. Nekünk ezért volna jó a tanulóközösség.
Régi 2016-05-17, 08:16   #1002
angica
Mamille

Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 1.310
Alapbeállítás

Egyik ismerősöm fog szeptembertől úgy otthon oktatni, hogy a két nagyobbat tanulóközösségbe viszi. 9-12-ig naponta. Max 5 gyerek "egy osztály" a gyakorlat szerint, de minden nap. Ez igen nagy kötöttség. Ő benne az a dilemma, hogy a akkor ez most oo vagy már nem?

Mi olyan "tanulóközösséget" tudunk elképzelni a magunk számára, hogy kb két hetente összejárunk, (de rendszeresen!) és projektet csinálunk együtt. Pl. csillagászat nap, csillagász hobbijú apukával, ismerőssel...De úgy, hogy összecsődülünk mondjuk két család a sok gyerekkel. (ismerősi körben minimum három van)

Szerintem az a jó, hogy nincs recept, meg persze ez a nehézség is. Minden családnak azt kell megtalálnia, mi az ő útja.

Utoljára módosítva: angica által : 2016-05-17 08:32
angica nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2016-05-17, 08:48   #1003
fairy
Mamille

fairy avatarja

Hely: Gyömrő
Összes hozzászólás: 4.818
Alapbeállítás

Igen, ez már nekem is nagy kötöttség lenne, max. heti egyszer tudom elképelni, hogy ilyen helyre járjanak.

Igen, legalább az egyik szülő, vagy mindkettő otthon, vagy részben otthon dolgozik. Nálunk az a szerencsés helyzet van, hogy a férjem fizetése elég, amit én hozzá tudnék tenni egy fix állással, az egyszerűen nem éri meg, ezt már akkor is így gondoltuk, amikor még azt hittük, hogy találunk a gyerekeknek megfelelő intézményt. Most már dolgozom, illetve nevezhetjük egyelőre inkább a hobbimnak, egy részét otthon a gyerekek mellett csinálom, amikor meg el kell mennem, ill. ők nem lehetnek ott, akkor nagyszülők vigyáznak rájuk, vagy olyan is volt többször, hogy valamelyik szülő a csoportunkból. Van aki tanít, fordít, kézműves termékeket árul, és igen, vannak olyan családok is, ahol teljes életmódváltással gazdálkodik mindkét szülő.

Én a tanítással úgy vagyok, hogy amit egy 14 éves gyereknek tudni kell, kizárt, hogy én ne értsem meg. Rengeteg anyag áll a rendelkezésre a tankönyveken kívül, ami segít ebben. De mi konkrétan nem is tanítjuk semmire a gyerekeket, írni-olvasni sem, a legtöbb gyereknek az megy magától, elég, ha csak válaszolunk, ha kérdez. Ami érdekli, meg fogja tanulni, ami meg nem, azzal vért izzadhatunk, nem fogja. Bízom benne, hogy ha nagyobb lesz, önállóan fogja tudni követni a célját, de ez végülis már most is így van, csak nyilván még több segítséget igényel a források megtalálásában pl.
Régi 2016-05-17, 09:16   #1004
Stellar Rose
Mamille

Összes hozzászólás: 6.498
Alapbeállítás

En ezt sokmindenben meg tudom erositeni, amit Fairy mond, a sajat gyerekem kapcsan.
D pl. 9 eves lehetett, amikor az autok iranti maniaja miatt nemcsak az autokrol volt elkepeszto mennyisegu ismerete, de a fogyasztasi infok miatt megtanulta a terfogat mertekegysegeket, atvaltasokat, a teljesitmenyuk miatt egesz komoly kis fizikai, mechanikai ismereteket gyujtott ossze, ilyesmivel abszolut nem is foglalkoztak a suliban.
En tuti nem, de apukaja halistennek partner volt ebben, ha nem is erdekelte'k annyira az autok, de fizika es matek teren rengeteget segitett, sok kaput kinyitott szamara. Ez a resze azert elgondolkodtatott, mert nagyon sok ilyen szitu volt/van a gyerekunk hihetetlen tudasszomja miatt, es ha nem lenne keznel az apja a maga realos hatterevel, (most mar a biosz, kemia, komolyabb fizika is bejon a kepbe), en szemely szerint igen nulla lennek. (Viszont szuper erzes vele irodalom, lingvisztika es nyelvek teren egyutt gondolkodni, mert nagyon nyitott ezekre is)...

Azon viszont szoktam elmelkedni OO es unschooling kapcsan, hogy sok olyan dolog is letezik, amit magatol nem feltetlenul valasztana a gyerek es megis, amikor lehetosege nyilik ilyesmivel megismerkedni, tanulni, akkor varatlanul sok oromet ad neki, es rengeteget fejlodik altala.

Utoljára módosítva: Stellar Rose által : 2016-05-17 09:20
Stellar Rose nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2016-05-17, 09:20   #1005
fairy
Mamille

fairy avatarja

Alapbeállítás

Idézet:
Stellar Rose eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése

Azon viszont szoktam elmelkedni OO es unschooling kapcsan, hogy sok olyan dolog is letezik, amit magatol nem feltetlenul valasztana a gyerek es megis, amikor lehetosege nyilik ilyesmivel megismerkedni, tanulni, akkor varatlanul sok oromet ad neki, es rengeteget fejlodik altala.
Igen, de ezt nem tudhatod előre, hogy mi lesz az. A világban olyan mérhetelten mennyiségű információ és lehetőség van, amit semmiképpen nem tudsz megismertetni vele, még csak felvillantani sem, az iskola meg főleg nem az a hely (jelenleg Magyarországon), ami erre alkalmas lenne.
Régi 2016-05-17, 09:29   #1006
lilluby
Gyakorló mamami

lilluby avatarja

Összes hozzászólás: 45
Alapbeállítás

Idézet:
fairy eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Dél-pest Lilluby ti merre laktok? Csütörtök délelőtt Ócsára megyünk lovagolni, írok részleteket, ha jönnétek.
Köszönöm az invitálást! Mi a 22. kerületben, az egy kicsit arrébb van
Régi 2016-05-17, 09:30   #1007
Stellar Rose
Mamille

Alapbeállítás

Persze, egyetertek, elore nem lehet tudni, mi erdekelne. En inkabb az ingerek gazdagsagara gondoltam. En szemely szerint nem tudtam volna azt biztositani, amit a W suli nyujtott neki a maga muveszeti-spiritualis fokuszaval, ami mindent athatott, egyszerre celozva az akarati-erzelmi-gondolati fejlodest.
Persze ez en vagyok, valoszinuleg az en komplexusaim, mert van, aki ezt is felvallalja otthoni kornyezetre:-)
Régi 2016-05-17, 09:36   #1008
fairy
Mamille

fairy avatarja

Alapbeállítás

Igen, ha valamit fontosnak érzel, de úgy érzed, hogy te magad nem tudod biztosítani, arra tök jó lehet, mondjuk egy alternatív iskola, vagy egy tanulócsoport, ahol pont van ilyesmi. De járhat ugyanúgy magántanárhoz, délutáni foglalkozásra, szakkörre stb, amire más iskolába járó gyerekek is, vagy ha van ismerős, családtag, akinek szívügye, akkor tőle is tanulhat. Ismerek olyat, ahol az egyik anyuka zenélni tanítja a másik a gyerkeit, a másik meg angolra az övéit, szerintem ez tök szuper
Régi 2016-05-17, 09:48   #1009
Stellar Rose
Mamille

Alapbeállítás

Igen, en is pont ezt irtam korabban a nyelvekkel kapcsolatban, miert ne mehetnenek magantanarhoz, nyelvtanfolyamra (ahogy zenet tanulni, neptancolni, sportolni, stb.).
Igy csinaljak a mi OO-s ismeroseink is.

Fiamnak az alternativ gimiben most van egy csoporttarsa, aki 12 eves koraig volt otthon-oktatva, az o anyukaja hegedumuvesz egyebkent, es miutan szuletett 4 fia, lemondott a szolo-karrierrol, alapitott egy hegedu-iskolat, Suzuki modszerrel tanit. En csak ezt az egy fiat ismerem, irto jo fej, iszonyu tehetseges nemcsak zeneben, de festeszetben es realtargyakban is:-)
Régi 2016-05-17, 09:53   #1010
KutiVerus
Mamille

KutiVerus avatarja

Hely: Mohács
Összes hozzászólás: 1.258
Alapbeállítás

Nagyon jól megfogalmaztátok a gondolataimat.
Gyakorlati része nálunk: tanulócsoportot mi nem igazán tervezünk, inkább családi napközi-szerűséget, ahol vagy felváltva szabadítjuk fel egymást (mi felnőttek) egy kis munkára szánt időre, már amit nem lehet velük együtt, mellettük csinálni. Vagy egyszerűen mind együtt vagyunk, teljesen vegyes és széles korskálán. Szerencsére nagy a család, és ebbe nem csak a sok testvért, unokatestvért, hanem a komákat és az ő családjukat is, barátokat is értem.
Nyilván így sem fedünk le minden érdeklődési területet,de egyrészt egy idő után szerintem ez már az ő felelősségük lesz (és van könyvtár, internet és mindenféle okos és bölcs felkereshető emberek a világon). Másrészt meg minden nem fér bele egy emberéletbe.
Engem egy csöppet sem zavar, ha hatalmas lukak lesznek a tudásában, mert az enyémben és mindenkiében hatalmas lukak vannak. Viszont amire szüksége vagy igénye van az embernek, azt bármikor ki tudja tölteni, meg tudja tanulni.
Nekem az a fontos, hogy tudjanak írni, olvasni, számolni, logikusan gondolkodni, érvelni, konfliktust kezelni, dönteni, felelősséget vállalni, egy-két nyelven kommunikálni, biciklizni és úszni. A többi csak tényanyag.
Válaszol

Topik eszközök Keresés ebben a topikban
Keresés ebben a topikban:

Részletes keresés

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz topikot
nem írhatsz hozzászólást
csatolhatsz
hozzászólást nem javíthatsz

A BB code = bekapcsolva
Smileyk bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva

Fórum ugrás

A pontos idő 05:53 , a GMT +2 időzóna szerint.