Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

BLWiki - avagy BLW (Baby-led Weaning - igény szerinti hozzátáplálás) Lexikon

Összecsuk
Kiemelt topik
X
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    zephyrus: Köszi!

    végeztem az OFFal, bocsi
    Zsófi a vicceske CsupaRozi 080820 és Juliskabab, az erőgép 110520

    Comment


      baresz eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
      jaja!
      érettség jeleit meg nekem kéne, ugye?

      az első hsz-ek közt itt felmerült igény az etetőszék-földön ülés-hogyan etessünk témakörre. ez is lehetne egy következő.
      stipistop az etetőszék-téma. a héten megírom remélem
      (házidoga leadva, vizsga még lesz kettő, de nem lehet mindenen parázni)
      Gabriella NAK (Nursing at the keyboard) 1978/04/19, Eszti 2008/06/15, Norbus 2011/04/18, Nándi 2015/03/30
      privi helyett valerkanak kukac freemail pont hu

      Comment


        valerka eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        stipistop az etetőszék-téma. a héten megírom remélem
        (házidoga leadva, vizsga még lesz kettő, de nem lehet mindenen parázni)
        király!
        baresz és Igi
        BLWiki - azaz az igény szerinti táplálás (BLW) lexikon
        TAMINA

        Comment


          Még csak most kezdem beleolvasni magamat a témába, de ezt a mondatot nem értem. Kisegítenétek? Lexikon vége felé.

          • Lehetőleg ne, vagy ritkán add a kezébe az ételt, azonban soha ne tedd a szájába!

          Comment


            Én is zöldfülű vagyok még, de úgy gondolom, hogy az önállóság a lényeg, hogy a Gyerkőc saját maga vegye kezébe/szájába az ételt. Legyen előtte elérhető helyen és majd Ő eldönti mi lesz az étel sorsa
            Anett - Villő anyukája

            Comment


              Vilola, Banett nagyon jól összefoglalta a lényeget. Ha a kezébe adod, 1. nem tanul, 2. nem maga módolja ki a fogás-evés mikéntjét, 3. azután soha vagy nagy nehezen lesz hajlandó maga felvenni, a szájába tenni ... így van fő a saját kezdeményezés ... mindegy, hogy ez mikor következik be.
              A Ne tedd a szájába kitételt nemcsak az előbb említett szempontok indokolják, hanem a biztonság is: ha te pakolsz a szájába, kiveszed a "kontrollt" a kezéből, szájából és gőze sincs, hogy mekkora darab és milyen darab van a szájába, illetve azon belül, hol + nem is odateszi az ember, ahova a gyerek maga venné a szájába. Ez, vagyis az, ha a szájába tennénk a kaját, főleg az elején elég könnyen fulladásveszélyes szituhoz tud vezetni, mivel akkor tényleg csak tanul, próbálkozik, kísérletezget ... maga kell kitalálja, milyenből, mennyit, mekkorát és hova, hogyan tesz be a szájába

              Comment


                vilola eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Még csak most kezdem beleolvasni magamat a témába, de ezt a mondatot nem értem. Kisegítenétek? Lexikon vége felé.

                • Lehetőleg ne, vagy ritkán add a kezébe az ételt, azonban soha ne tedd a szájába!
                Banett eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Én is zöldfülű vagyok még, de úgy gondolom, hogy az önállóság a lényeg, hogy a Gyerkőc saját maga vegye kezébe/szájába az ételt. Legyen előtte elérhető helyen és majd Ő eldönti mi lesz az étel sorsa
                Anett, jól szóltál!
                pont erre gondoltunk ennél a résznél. attól lesz többek közt "igény szerinti" a ht, ha ő dönti el, mikor és mekkora mennyiséget eszik meg. ha te teszed a szájába az ételt, akkor te döntesz erről helyette. ha nem ő szabályozza a tempót és a mennyiséget, a nyelés is félrenyeléssé változhat
                baresz és Igi
                BLWiki - azaz az igény szerinti táplálás (BLW) lexikon
                TAMINA

                Comment


                  zephyrus eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Vilola, Banett nagyon jól összefoglalta a lényeget. Ha a kezébe adod, 1. nem tanul, 2. nem maga módolja ki a fogás-evés mikéntjét, 3. azután soha vagy nagy nehezen lesz hajlandó maga felvenni, a szájába tenni ... így van fő a saját kezdeményezés ... mindegy, hogy ez mikor következik be.
                  A Ne tedd a szájába kitételt nemcsak az előbb említett szempontok indokolják, hanem a biztonság is: ha te pakolsz a szájába, kiveszed a "kontrollt" a kezéből, szájából és gőze sincs, hogy mekkora darab és milyen darab van a szájába, illetve azon belül, hol + nem is odateszi az ember, ahova a gyerek maga venné a szájába. Ez, vagyis az, ha a szájába tennénk a kaját, főleg az elején elég könnyen fulladásveszélyes szituhoz tud vezetni, mivel akkor tényleg csak tanul, próbálkozik, kísérletezget ... maga kell kitalálja, milyenből, mennyit, mekkorát és hova, hogyan tesz be a szájába
                  baresz eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Anett, jól szóltál!
                  pont erre gondoltunk ennél a résznél. attól lesz többek közt "igény szerinti" a ht, ha ő dönti el, mikor és mekkora mennyiséget eszik meg. ha te teszed a szájába az ételt, akkor te döntesz erről helyette. ha nem ő szabályozza a tempót és a mennyiséget, a nyelés is félrenyeléssé változhat
                  ezt a nem teszem a szájába dolgot később is érdemes szem előtt tartani: múlt hétvégén voltunk köhögős-fulladozós gyerekkel az ügyeleten, mert a mama jól megtömte kenyérrel, mert nem eszik az a gyerek napok óta. naná, mert beteg és mert visszaállt 98%-ban anyatejre, amitől érdekes módon nem kellett köhögnie sose. ez egy extrém eset és nem kell megijedni, csak azért írom le, hogy fél éve BLW-ző gyereknél is van rendkívüli állapot. egyébként mire odaértünk kocsival, már nem köhögött, a váróban szopizott is és az ölemben elaludt
                  Gabriella NAK (Nursing at the keyboard) 1978/04/19, Eszti 2008/06/15, Norbus 2011/04/18, Nándi 2015/03/30
                  privi helyett valerkanak kukac freemail pont hu

                  Comment


                    a mama az nem te voltál, ugyi?
                    baresz és Igi
                    BLWiki - azaz az igény szerinti táplálás (BLW) lexikon
                    TAMINA

                    Comment


                      baresz eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      a mama az nem te voltál, ugyi?
                      neeem, az az én anyám, a nagymama volt. aki folyton attól fél, hogy éhen halnak a gyerekek. meg kiszáradnak. ehhez képest a mostani betegeskedések kapcsán többször megdícsértek, hogy ügyesen itatom a fiam, hogy abszolút nincs kiszáradva, pedig mandula-fülgyula, nehezített nyelés, étvágytalanság antibió miatt. ja, mert szopik ezerrel. de itt is látszik, mennyire tudják, mi a jó nekik. (kevesebb a fosi probléma is, ha nem eszik szilárdat a gyógyszer mellé, legalábbis nálunk.)

                      off: szomszédasszony el volt csodálkozva, hogy még van tejem. pedig már majdnem egy éves a gyerek. aztán eszébe jutott, hogy a lányom is milyen sokáig szopizott: 15 hónapig (nekem ez kevésnek számít). mondtam neki, tárgyaljuk újra a kérdést 1 ill. 2 év múlva mert beadtam ugyan a bölcsibe a jelentkezést, mert most van szezonja, de nem látok rá esélyt, hogy a közeljövőben ennyire függetlenedjen a gyerek.
                      Gabriella NAK (Nursing at the keyboard) 1978/04/19, Eszti 2008/06/15, Norbus 2011/04/18, Nándi 2015/03/30
                      privi helyett valerkanak kukac freemail pont hu

                      Comment


                        Lányok, köszi, megvilágosodtam...

                        Comment


                          Annyi ehhez, hogy átmenetileg előfordulhatnak olyan időszakok, amikor csak azt eszi meg, amit valamilyen formában te adsz neki oda. Ezzel semmi gond, lehet ilyet is csinálni, ha az az ő kérésére történik, ÉS nem rakod közvetlenül a szájába az ételt, hanem pl. hagyod, h kiegye/vegye a kezedből.

                          Ezek a szabályok egyébként jellemzően a kezdeti, tanulós időszakban fontosak, amikor ugye elsősorban játszik a fulladásveszély, ill. a passzív evés veszélye. Később a helyzet adja magát, viszont a gyereknek mindig aktív, tudatos részvevőnek kell lennie, akkor is ha épp „megeteted”, a balesetveszély csökkentése ill. a nemkívánt étel megevésének veszélye miatt. (én szoktam néha ilyet, ha nem akarok nagyon koszolni, de N már nagy, és olyan egy év körüli idő óta étkezésszerűen szokott enni, szóval ő már nem annyira a klasszikus „blw” fázisban van).
                          Hé hó, gingalló | Nagykendőben ülni jó!
                          Ha megnövök, leszállok | Bejárom a világot!

                          Comment


                            Metanoia eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            Annyi ehhez, hogy átmenetileg előfordulhatnak olyan időszakok, amikor csak azt eszi meg, amit valamilyen formában te adsz neki oda. Ezzel semmi gond, lehet ilyet is csinálni, ha az az ő kérésére történik, ÉS nem rakod közvetlenül a szájába az ételt, hanem pl. hagyod, h kiegye/vegye a kezedből.

                            Ezek a szabályok egyébként jellemzően a kezdeti, tanulós időszakban fontosak, amikor ugye elsősorban játszik a fulladásveszély, ill. a passzív evés veszélye. Később a helyzet adja magát, viszont a gyereknek mindig aktív, tudatos részvevőnek kell lennie, akkor is ha épp „megeteted”, a balesetveszély csökkentése ill. a nemkívánt étel megevésének veszélye miatt. (én szoktam néha ilyet, ha nem akarok nagyon koszolni, de N már nagy, és olyan egy év körüli idő óta étkezésszerűen szokott enni, szóval ő már nem annyira a klasszikus „blw” fázisban van).

                            Jaj de jó, hogy írod ezt az átmeneti dolgot.
                            A lányom most azt csinálja újfent, hogy tátog és mutogat és nekem kell felvenni (derogál neki ) a kezembe, hogy onnan majd ő vegye ki a kaját vagy én nekem kell a kanálra pakolni és ő túrja be.

                            Comment


                              Etetőszék

                              Feltétlenül szükséges?

                              A rövid válasz: nem.

                              Ehet a gyermek ölben tartva, autós kagylóülésben, pihenőszékben, kis műanyag kerti asztalnál kerti széken, ha már nagyobb, akkor felnőtt széken ülve. Vagy földön, kanapén ülve, alacsony asztal mellett állva, ahogy nektek jólesik. Minden esetben fő a biztonság: sose hagyd felügyelet nélkül enni.

                              A hosszú válasz: lehet, hogy jó szolgálatot tesz egy (vagy több) etetőszék, ez a gyerek és szülő vérmérsékletétől, étkezési szokásaitól, napirendjétől is függ.
                              Gabriella NAK (Nursing at the keyboard) 1978/04/19, Eszti 2008/06/15, Norbus 2011/04/18, Nándi 2015/03/30
                              privi helyett valerkanak kukac freemail pont hu

                              Comment


                                Mire figyeljünk, ha etetőszéket választunk?

                                - Ami nem kell nekünk: a dönthető etetőszék. A hozzátáplálás megkezdésének egyik fontos feltétele, hogy a gyermek függőleges helyzetben tudja magát tartani saját erejéből. Amelyik gyermek erre még nem képes, valószínűleg más tekintetben (emésztőrendszerében, mozgáskoordinációjában, finommozgásaiban) sem érett még a hozzátáplálásra. Alvásra pedig ne használjuk az etetőszéket!

                                - Bármilyet is válasszunk, legyen biztonságos: ne legyen borulékony, praktikus, ha van benne biztonsági öv és ezt szükség esetén használjuk is.
                                Jó, ha az etetőszék egésze könnyen tisztítható, letörölhető, ez vonatkozik a párnázatra is. Praktikus, ha a tálcája levehető, léteznek mosogatógépben elmosható kivitelek is. Illetve ha nem tálcás az etetőszék, akkor vannak a felnőttek asztalára tappancsolható tálcák, amit nem tud olyan könnyen elmozdítani a gyermek.
                                Gabriella NAK (Nursing at the keyboard) 1978/04/19, Eszti 2008/06/15, Norbus 2011/04/18, Nándi 2015/03/30
                                privi helyett valerkanak kukac freemail pont hu

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X