Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

BLWiki - avagy BLW (Baby-led Weaning - igény szerinti hozzátáplálás) Lexikon

Összecsuk
Kiemelt topik
X
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    #31
    Metanoia eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Ááá majd jön Metanóya aztán megaszongya, hogy minden fölöslegesDD

    Sztem amúgy amit mi Nnel csinálunk az valami ilyen irrtónagyonminimalista „anti-hozzátáplálás”, aminek semmi köze a blwhez azon túl, hogy nem csinálunk papikat mi se. D
    [ Mert mi csak annyiban bébiled, hogy addig nem kap kaját, amíg nem kéri. Nincs külön kajája, csak amit nem szeretnék adni neki (tejlisztüresszénhidrát), azt nem adok. Nincs etetőszék meg etetési alkalom meg kajávalszórakozás se. Idejön, kér, kap (újabban: asztalrólleszed) megeszi, ha nem eszi, nem kap. Ennyi… és működik, nagyon szeret enni, és tök kulturáltan csinálja… magától anélkül hogy rászólnék vagy figyelném vagy bármi. Csak azt teszi, amit mi. Azt tesszük, ami egyszerű és kényelmes és adja magát. ]
    Ez az igazán laza!
    Mennyi idős mindehhez a ded?
    Dóri (mera) Boglárka (2011. 07. 06.) és Júlia (2013. 09. 24.) és Benedek (2015. 07. 19.) anyukája
    Hordozási tanácsadó (ClauWi) L-es nyári kismamaruhák Értékeléseim
    [COLOR="DarkRed"]

    Comment


      #32
      most amúgy kb. egy és kétharmad éves asszem. de ez nem nagyon volt máshogy régebben sese, csak amíg kisebb volt, addig nem szedte le az asztalról a cuccokat...
      Hé hó, gingalló | Nagykendőben ülni jó!
      Ha megnövök, leszállok | Bejárom a világot!

      Comment


        #33
        tudtam, hogy jönni fogsz
        ez is jó út sztem, irigylem az önbizalmat és biztosnágot amivel ezek szerint kezelitek a kaját!
        sokan vannak/vagyunk akik bizonytalanok néha az anyaszerepükben, sajnos az ösztöneinket elnyomták ezek azok
        úgy vettem észre, hogy vannak, akiket megnyugtatnak az útjelző táblák, vagy hogy mondjam. nekem is pl segitség, ha együtt eszünk. sőt, jó érzés is. szeretem a közös étkezéseket, és jó, hogy igi is részt tud bennük venni.
        baresz és Igi
        BLWiki - azaz az igény szerinti táplálás (BLW) lexikon
        TAMINA

        Comment


          #34
          BLWiki - Szoptatás és blw

          Gyakorlatilag arra születünk, hogy magunk táplálkozzunk. Ez már a szoptatással elkezdődik. Ugyanis a szoptatás, pontosabban a szopás nem más mint önkiszolgálás.
          Az igény szerint szoptatott babák akkor és annyit esznek, amikor és amennyit ők akarnak. Sőt: attól függően, mire van szükségük, azt is megválogatják, hogy az anyatej melyik részét fogyasztják, illetve azt is, milyen gyorsan szopnak.
          A mesterségesen táplált babák is lényegében önkiszolgálóak, azonban esetükben az anya szerepe vagy egyéb körülmények, (így például a cumi lyukmérete) meghatározóbbak. Ezek a babák a blw kezdeteinél kevésbé önállóak és kevésbé kezdeményezők lehetnek.
          Lényeges az is, hogy a baba szopás közbeni szájmozgása a rágáshoz hasonlít. Cumisüvegből történő szopás esetén ez kevésbé van így, például azért, mert az egy mesterséges és formatartóbb anyag, mint az anyamell.
          Köztudomású, hogy az anyatej íze (nemcsak tápanyagtartalma), táplálkozásról, táplálkozásra, illetve egy adott szoptatáson belül is változik. Ezért a szoptatott babák az ízek széles skálájával ismerkednek meg kezdettől fogva. Az így szerzett tapasztalat hasznos és fontos számukra a szilárd táplálékkal való ismerkedés során.
          Ide tartozik az is, hogy az egészséges babák veleszületett tápanyagtartalékai legalább 9-10 hónapos korig is kitarthatnak. Ez az anyatejjel együtt akár egyéves korig is fedezheti a teljes tápanyag- és vitaminigényt.
          A blw tehát gyakorlatilag az igény szerinti szoptatás természetes folytatása. Ugyanis a baba maga határozza meg, hogy mikor, mennyit, miből vesz magához a szilárd táplálékból, és hogy egyáltalán. Ez persze nem jelenti azt, hogy a nem igény szerint szoptatott babák vagy a tápszeres babák ne blw-zhetnének. Csak annyit jelent, hogy más starttal indulnak és másként is folytatják.
          Az önálló táplálkozáshoz szükséges képességek, készség fejlődésével párhuzamosan kerül előtérbe a szilárd táplálék, illetve az arra való természetes igény. Ezzel párhuzamosan pedig fokozatosan kerül háttérbe a szoptatás.
          Jelen szócikk alapvetően Gill Rapley (a blw jelenkori megalapozója) munkásságának figyelembevételével készült.
          Utoljára szerkesztette zephyrus; 2012.01.20., 00:00.

          Comment


            #35
            BLWiki - Hogyan szoptassunk blw mellett?

            Egyszerű a válasz: Szoptasd ugyanúgy, amikor kéri, igény szerint.
            A baba azonban soha ne legyen éhes, amikor a szilárddal kínálod. Ezek az alkalmak jó darabig ugyanis nem az éhségről, étvágyról, hanem a játékról, a felfedezésről, az utánzásról szólnak. Ha éhes, amikor kínálod, frusztrált és türelmetlen lesz, nem pedig kíváncsi és érdeklődő.
            A szoptatás és a szilárddal való kínálás között teljen el kb. 30-40 perc. Fontos, hogy röviddel a szilárddal való kínálást követően is kínáld az anyamellel. Az elején ugyanis kizárólag az anyatej oltja a szomját és az csillapítja éhségét is. Idővel, ahogyan a szilárd táplálékkal való találkozás már nem csak játékot, felfedezést, hanem valódi étkezést jelent, egyre kevésbé fogja az anyamellet kérni, illetve el fogja azt hagyni.
            Utoljára szerkesztette zephyrus; 2012.01.20., 00:03.

            Comment


              #36
              zephyrus eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
              Egyszerű a válasz: Szoptasd ugyanúgy, amikor kéri, igény szerint.
              A baba azonban soha ne legyen éhes, amikor a szilárddal kínálod. Ezek az alkalmak jó darabig ugyanis nem az éhségről, étvágyról, hanem a játékról, a felfedezésről, az utánzásról szólnak. Ha éhes, amikor kínálod, frusztrált és türelmetlen lesz, nem pedig kíváncsi és érdeklődő.
              A szoptatás és a szilárddal való kínálás között teljen el kb. 30-40 perc. Fontos, hogy röviddel a szilárddal való kínálást követően is kínáld az anyamellel. Az elején ugyanis kizárólag az anyatej oltja a szomját és az csillapítja éhségét is. Idővel, ahogyan a szilárd táplálékkal való találkozás már nem csak játékot, felfedezést, hanem valódi étkezést jelent, egyre kevésbé fogja az anyamellet kérni, illetve el fogja azt hagyni.
              Hát ezt jó tudni! jujj!
              De szerencsére tiszta véletlenül így csináltam. huhhh
              Dóri (mera) Boglárka (2011. 07. 06.) és Júlia (2013. 09. 24.) és Benedek (2015. 07. 19.) anyukája
              Hordozási tanácsadó (ClauWi) L-es nyári kismamaruhák Értékeléseim
              [COLOR="DarkRed"]

              Comment


                #37
                az öszeszedett szócikkek a 2. hsz-ben találhatóak!
                baresz és Igi
                BLWiki - azaz az igény szerinti táplálás (BLW) lexikon
                TAMINA

                Comment


                  #38
                  Bizony ám! Mert ha éhes a gyerek nem fogadja el a szilárdat, akkor biztos hogy cici kell neki.

                  Comment


                    #39
                    Aha, ezért volt ideges szegényke valamelyik nap - kicsit megcsúsztam.
                    De ha nem éhes (közvetlen szopi után is próbáltam már), akkor meg baromira nem érdekli a cucc...

                    Öhhh, úgyhogy nem is mindig csináltam így, de hamar kialakult a jó időzítés...
                    Dóri (mera) Boglárka (2011. 07. 06.) és Júlia (2013. 09. 24.) és Benedek (2015. 07. 19.) anyukája
                    Hordozási tanácsadó (ClauWi) L-es nyári kismamaruhák Értékeléseim
                    [COLOR="DarkRed"]

                    Comment


                      #40
                      Hargita eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      Mindjárt feltöltöm ide nektek, jó? Vagy inkább Baresz töltse fel a nyitó hsz-be, ha Anett megengedi
                      NYUGODTAN TEGYÉTEK FEL A TÁBLÁZATOT, EZÉRT IS JÖTT AZ ÖTLET! :-)

                      SZERINTEM ANNAK NAGY HASZNA VAN! :-)

                      Comment


                        #41
                        sok időm nincs,de ha tudok segíteni kérdésekben ,szóljatok...a 3évesem sose kapott pépeset
                        "Engem ne emeljen a magasba senki,ha nem tud addig tartani,míg tényleg megnövök..." Birtalan Ferenc
                        Zsófi-hordozási tanácsadó (hordozo.hu) vagyok Kaposváron és környékén!

                        Comment


                          #42
                          az emlitett könyv angolul van?vagy van fordítása?
                          "Engem ne emeljen a magasba senki,ha nem tud addig tartani,míg tényleg megnövök..." Birtalan Ferenc
                          Zsófi-hordozási tanácsadó (hordozo.hu) vagyok Kaposváron és környékén!

                          Comment


                            #43
                            Helló zsizsi!

                            Könyv nincs lefordítva infóim szerint. És köszi, hogy mondod, sztem fogunk kérdezni

                            Comment


                              #44
                              FNAnett eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                              NYUGODTAN TEGYÉTEK FEL A TÁBLÁZATOT, EZÉRT IS JÖTT AZ ÖTLET! :-)

                              SZERINTEM ANNAK NAGY HASZNA VAN! :-)
                              fel akarom tenni, de ahhoz egy linken kéne hogy elérhető legyen, nekem meg egy word fájlban van
                              baresz és Igi
                              BLWiki - azaz az igény szerinti táplálás (BLW) lexikon
                              TAMINA

                              Comment


                                #45
                                Ajánlás a glutén csecsemők étrendjébe történő bevezetésének idejéről és módjáról

                                2010 November 11-én a Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottság konszenzus megbeszélést hívott össze azzal a kérdéssel kapcsolatban, mikor és hogyan vezessék be a glutént a csecsemők étrendjébe.

                                A kérdésfelvetés aktualitása, hogy számos ország a WHO 2001-es ajánlását követve a kizárólagos szoptatást a csecsemő betöltött 6 hónapos koráig (=180 napig) javasolja, míg az ESPGHAN és ajánlását követve egyre több európai ország a kizárólagos szoptatást 6 hónapos kor körüli ideig tartják kívánatosnak, a kiegészítő táplálás és a glutén bevezetését pedig nem korábban mint 4 és nem később, mint 6 hónapos korban; a 17-26.hét (=119-182 nap) között javasolják.

                                Az ajánlás olvasható többek között az alábbi oldalon is:

                                http://www.liszterzekeny.hu/tiki-rea...articleId=525&
                                Gabriella NAK (Nursing at the keyboard) 1978/04/19, Eszti 2008/06/15, Norbus 2011/04/18, Nándi 2015/03/30
                                privi helyett valerkanak kukac freemail pont hu

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X